20 YILDIR İÇME SUYU BEKLİYORLAR

Yaklaşık 20 yıldır içme suyu şebekesi bekleyen İğdir Mahallesi Naldanlı bölgesinde yaşayan köylüler, kendi imkanlarıyla komşuların kuyularından tankerle su getiriyor.

20 YILDIR İÇME SUYU BEKLİYORLAR
Yazar : Tarih : Okunma : 1.308 views Yorum Yap

İğdir Mahallesi Naldanlı mevkiindeki köylüler, yaklaşık 20 yıldır mahallelerine içme suyu şebekesi olmadığı için taşıma su ile hayatlarını sürdürüyor.

Komşuların kuyusundan tankere su doldurup traktörlerle getiren ve daha sonra hortumla su deposuna oradan eve su pompası ile basılan su zorlu şartlarda taşınıyor. Bu sistemle, oldukça sağlıksız koşullarda taşınan içme suyu, kış aylarının gelmesiyle vatandaşları mağdur duruma getiriyor.

Yıllardır su şebekesi talebine karşılık bulamayan köylüler, tankerle taşıdıkları suyu biriktirerek hayvanlarına, evlerine ve tarlalara ulaştırıyor.

“BAZI EVLERDE HİÇ SU YOK”

Naldanlı’da yaşayan 50 yaşındaki Sevim Cunkuş, içme suyunun olmadığı ve bazı evlerde hiç su olmadığını belirterek; “Elektrik ve okul servisimiz var. Suyumuz yok. Suyu komşulardan tankerle getiriyoruz. Hortumla su deposuna aktarıyoruz. Daha sonra su deposundan evlere dağılıyor. Gelinimin evinde hiç su yok. Bazı komşularımın da evlerinde su yok. Sadece beş kiloluk su şişelerine dolduruyor ve onları kullanıyorlar. 14 yıldır burada yaşıyoruz ve hayvancılıkla uğraşıyoruz. Köyde yaşasak, köyde hayvancılık yaptırmıyorlar. Buraya geldik. Ama burada da su sorunumuz var. “ dedi.

“SUYUMUZ OLSUN BAŞKA BİRŞEY İSTEMİYORUZ”

Suyu her zaman getiremedikleri ve zorluk yaşadıklarını dile getiren Cunkuş; “Getirdiğimiz suyu hem kendimiz içiyor hem de hayvanlara veriyoruz. Su tankerde ve su deposunda bekliyor. Evlere pompa yardımı ile su ulaşıyor. Bizde zaten tesisatı yeni yaptırdık. Maliyeti yüksek. Bizim kuyumuz yok. Sondaj yaptırmaya durumumuz da yok. Suyu her zaman getiremiyoruz. Suyu getiren insan olmadıktan sonra kışın da yazında zor. Biz traktör kullanmıyoruz, olanların yardımı ile taşıyoruz. Yetkililerden yardım istiyoruz. Suyumuz da olsa başka bir şey istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=