ÇİVRİL ELMASI BOZKURTLU KADINLARIN ELLERİNDE İŞLENİYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 445 views Yorum Yap

 

Çivril’de üretilen elma Bozkurtlu kadınların ellerinde işleniyor.

Elması ile ünlü Çivril, elma kurutma tesisi olmaması nedeniyle Bozkurtlu kadınların kurduğu kooperatifte işlenip Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclis üyesi ve Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Grup Başkan Vekili Nuran Şafak, elma kurutma tesisi sözü veren Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural’ı eleştirerek bunun Çivril için büyük bir kayıp olduğuna dikkat çekti.

“3 BUÇUK YIL BOŞA GEÇTİ”

6 ay boynca çeşitli meyveler üreten Çivril eline geçen fırsatı değerlendiremedi diyen CHP Grup Başkan Vekili Nuran Şafak; “Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, bir kadın kooperatifi kurarak bu kadınların dayanışma beraberlik ve örgütlü çalışmasıyla üretime aile ekonomisine katkıda bulunmalarını sağladı. Şu an da elma kurutma tesisini de yaptılar. Çivril’de elma yetişirken Çivril’de elma kurutma tesisi yok ama Bozkurt’ta elma kurutma tesisi var. Çivril Mayıs sonlarında kiraz ve erikle başlayıp Kasım ayının sonuna kadar cennet elması ve pink lady elmalarıyla sebze meyve sezonu son buluyor. 6 ayda çeşitli meyvelerle sürekli üretim halindedir. Bu üretimi çiftçilerimiz yapıyor ve üretimde daha çok kadınlarımız rol alıyor. Şimdiye kadar kadınlar ve çiftçiler bir arada çalışarak çok güzel ürünler ortaya çıkardılar. Ama bu ürünler Çivril’de değerlendirilemiyor. Sayın başkanın sözleri var. Çivril’e meyve ve sebze kurutma tesisi kuracaktı. 3 buçuk yıl geçmesine rağmen ne meyve sebze kurutma tesisi ne çiftçilere destek için organik gübre işleme tesisi yapılabildi. Bunların sözünü vermişti. Söz verirken herhalde çok kolay oluyor. Proje kitapçığında sözler ardı ardına sıralanmış ama yapılan icraatı göremiyoruz. Şurada bir buçuk yılı kaldı. Bir buçuk yılda bunların gerçekleşmesi zordur. Ne diyor Niyazi Başkan biz geldiğimiz günden bu yana borç ödüyoruz. Önce borçları bitireceğiz sonra yatırım yapacağız. Ama o zaman da iş işten geçmiş olacak. Başkan yapmak isteseydi bu 3 buçuk yıl içerisinde bazı projeler hayata geçirilirdi” diye konuştu.

“BOZKURT BELEDİYESİ BORÇLU OLMASINA RAĞMEN BU İŞİ BAŞARDI”

Kadın kooperatifi kurulurken sıfır sermaye ile kurulduğuna dikkat çeken Şafak; “Çivril’i yönetenlerde beceriksizlik var. Çünkü insan isterse yoktan var eder. Bozkurt belediyesi elma kurutma tesisini Rotery kulübü ile iş birliği yaparak onlara aldırdı. Ayvayı Honaz’dan, elmayı Çivril’den alarak işliyor. Kadın kooperatifi kurulurken sıfır sermaye ile kurulmuş. Şimdi üretim var, sermaye de var ve Bozkurt Belediyesi bir dönem borçlu olmasına rağmen yoktan var ettiler. Burada önemli olan bir işi yapmayı kafana koymak ve o iş için çaba sarf etmektir ”dedi.

“ÇİVRİL BUNU YAPABİLMELİYDİ”

Örgütlü çalışma ile Bozkurtlu kadınlar işi başardıklarını söyleyen Şafak; “Bu kooperatifte kadınlar aile ekonomisine katkı sağlıyor. Ziyarete gittiğimizde kadınlarla görüştük ve bir kadının çocuğu Çivril Fen Lisesi’nde okuduğunu öğrendik. Kadın kooperatifi elma ve ayvaları cips şeklinde dilimleyip kurutarak Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor. Ayrıca sirke de üretiyorlar. Bitkisel çaylar, karakılçık buğday üretiyorlar ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne satışını gerçekleştirdiler. Bu da örgütlü çalışmanın bir örneğidir. Çivril için elma kurutma tesisinin olmaması büyük bir kayıptır. Ürün çeşitliliği bol olan Çivril’e bu kayıp yakışmadı. Yazın domates, kayısı, erik, elma başta olmak üzere birçok şey kurutulurdu. Çivril bunu yapabilmeliydi” ifadelerini kullandı.

“CHP OLARAK BOZKURLU KADINLARIMIZIN YANINDAYIZ”

Çivril CHP olarak her zaman Bozkurtlu kadınların yanında olacaklarını söyleyen Şafak sözlerini şöyle noktaladı: “CHP olarak Bozkurtlu kadınlarımıza destek veriyoruz. Muzaffer Palaz hocamla birlikte destek olmak amacıyla Çivril’den 20 kasa elma götürdük. Her zaman yanlarında olmaya ve destek vermeye devam edeceğiz.”

 

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=