ÖZEL ÇOCUKLARIN ‘ÖZEL GÜNÜ’ KUTLANDI

Yazar : Tarih : Okunma : 991 views Yorum Yap

 

Çivril Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle program düzenlendi.

“YAPAMAZ DENİLEN HER ÇOCUK YAPIYOR”

Çivril Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ortaklarından otizm süpervizörü öğretmen Emin Ufuk Bilgin yaptığı açıklamada; “3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında kurumumuzda bir etkinlik düzenledik. Oyun odamızda tüm çocuklarımızın ebeveynleriyle beraber güzel bir etkinlik oldu. Bu etkinlikte spiderman, örümcek adam ve he man gibi oyun grupları kuruldu. Şarkılar, saz ve gitar eşliğinde çocuklarımızla eğlendik. Bu düzenlenen etkinlikteki amacımız engel diye bir kavram yok. Bizim için engel diye bir şey söz konusu değil. Biz çocuklarımıza özel çocuk diyoruz. Engelliler sözünü de kabul etmiyoruz. Bu bilinci de öğretmenler olarak tüm ebeveynlerimize aşılamaya çalışıyoruz. Bunu aşılamak zorundayız. Yapamaz denilen her çocuk inanın yapıyor. Engelleri kaldırıyorlar ”dedi.

“HEPİMİZ BİRER ENGELLİ ADAYIYIZ”

Özel çocukların hayatını kolaylaştırmak için empati yapılmasına vurgu yapan Emin Ufuk Bilgin; “Etkinliğin bir diğer amacı çocuklarımızı topluma kazandırmak ve farkındalık yaratmak. Tekerlekli sandalye görseli yaptık. Aslında her birey bir engelli adayıdır. Bugün hepimiz hayatımızı idame ettirebiliyoruz ama başımıza gelebilecek herhangi bir kazada omuriliklerin zedelenmesi durumunda hemen bir engelli adayı olabiliriz. Özel çocuklarımızın hayatını kolaylaştıralım. Bunu da özel insan olduğumuzu hepimiz kabul edeceğiz. Bu anlamda empati kuracağız ”diye konuştu.

“TANI AYIRT ETMEKSİZİN BİRÇOK ÖZEL ÇOCUĞUMUZ VAR”

Yurt dışından da öğrencilerinin olduğunu söyleyen Bilgin; “Çivril’e geleli 2 buçuk ay oldu ve bu 2 buçuk ayda çok şey başardık. Kurumumuz özel çocuklarımıza hizmet veriyor. Bizler her zaman çocuklarımızın yanındayız. Tanı fark etmeksizin otizm, down başta olmak üzere birçok çocuğumuz kurumumuzda eğitim görüyor. Kurumumuzda şehir içi, şehir dışı ve yurt dışından birçok öğrencimiz var. 25 kişilik kadromuz ve 130 öğrencimizle eğitim hayatımıza devam ediyoruz ”ifadelerini kullandı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=