FLAMİNGOLARIN YAŞAM CENNETİ IŞIKLI GÖLÜ

Yazar : Tarih : Okunma : 268 views Yorum Yap

 

Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Işıklı Gölü, her yıl binlerce flamingoya ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’dan Afrika’ya göç eden kuş dünyasının rengârenk üyeleri Çivril’de mola verdi.

Havaların soğumasıyla birlikte flamingolar hala Işıklı Gölü’nü terk etmedi.

Çivril Işıklı gölü flamingolar ile renklendi. Görenlerin hayranlıkla seyrettiği yüzlerce flamingo göç yolu üzerinde bulunan Işıklı gölüne geldi. Afrika yolu üzerinde her yıl ışıklı gölüne gelen kuşlar yaklaşık 20 gün dinlendikten sonra yollarına devam ediyor.

Flamingoların Işıklı Gölü’ne geliş tarihini bekleyen birçok doğa – kuş ve Fotoğraf sever flamingoların göle gelmesiyle Beydilli’ye akın etti. Tatlı su gölü olan ve zengin biyolojik çeşitliliğe sahip Işıklı Gölü, Kufi Deresi, Işıklı Pınarları, Büyük Menderes, Akçay Deresi ve yer altı suları ile besleniyor.

“AYLARDIR FLAMİNGOLARIN GELMESİNİ BEKLİYORDUK”

Flamingoların görsel şölenini izlemeye gelen vatandaşlar; “ Flamingoların geldiğini sosyal medyada yapılan canlı yayın ve fotoğraflardan gördük. Aylardır flamingoların gelmesini bekliyorduk. Göle geldik ve çay eşliğinde flamingoların görsel şölenini izleyip anın tadını çıkardık. İki flamingonun yaptığı kalp inanılmaz. Biz flamingoların su üzerinde yürümesine ve çıkarttıkları sese bayılıyoruz ”ifadelerini kullandı.

“FLAMİNGOLARLA İLGİLİ BİRÇOK ARŞİVİMİZ OLDU”

Fotoğraf severler ise her yıl flamingo çekmekten büyük haz duyduklarını vurgulayarak; “Fotoğraf çekmeyi seviyoruz. Fotoğraf tarif edilmez bir duygudur. Her kare fotoğrafın anlamı ayrı bir özellik taşıyor. Burada bugün hem gün batımı hem de gündüz flamingoların o eşsiz manzarasını ölümsüzleştirmeye çalıştık. Bir kare fotoğraf için saatlerce bekledik ama beklediğimize değecek kareler yakaladık. Gölde yaptıkları görsel şölenin verdiği haz anlatılamaz. Her yıl sürekli flamingolar geline buraya gelir mutlaka farklı kareler yakalamaya çalışıyoruz. Flamingolarla ilgili birçok arşivimiz oldu “dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=