KOÇAK ÜZÜM BAĞLARI SÖKÜLÜP YERİNE ŞEFTALİ VE ELMA DİKİLDİ

Yazar : Tarih : Okunma : 513 views Yorum Yap

Çivril başta olmak üzere çevre il ve ilçelerde adıyla ün salan Koçak üzümü tükenme noktasına geldi.

Koçak Mahalle Muhtarı Mutlu Koç, sulama ile üzümlerde kalitenin olmadığını ve bağların sökülüp yerine şeftali ve elma dikildiğini söyledi.

“ÜZÜM DALINDA BİLE FAZLA KALMIYOR”

Koçak Mahalle Muhtarı Mutlu Koç, sulama sistemi gelmeden önce üzümlerin daha iyi olduğunu söyleyerek; “Burada sulama sistemi yokken üzümler çok güzeldi ama sulama sistemi gelince üzümlerin tadı da bozuldu.  Önceden daha şekerli ve sert olurdu. Şimdi ise pıhtılaşıyor ve yumuşak oluyor. Saklama gücüde azaldı. Önceden bir iki ay kadar duruyordu. Ama şimdi dalında bile fazla kalmıyor ”dedi.

“BAĞCILIK VE KOÇAK ÜZÜMÜ ÖLDÜ”

Artık Koçak üzümünde kalite olmadığına da değinen Mutlu Koç; “Geçmişe oranla artık tonajlı üzümler yok. Bazen bir kasa bazen hiç üzüm olmayan bağlarda var. Pekmez yapmaya da değmiyor. Orman hayvanları da zarar veriyor. Bağcılık ve Koçak üzümü öldü. Benim küçüklüğümde 50 NC kamyonlardı. Onlara kasa kasa üzüm yükleniyor ve Sandıklı ovasına gidiyordu. Üzümde kalite yok. Kalite olmayınca bağlar sökülüp yerine şeftali ve elma ağaçları dikildi ”diye konuştu.

 “10 YIL ÖNCESİNE KADAR ÜZÜM VERİMİ İYİYDİ”

Koçak Mahallesi’nde bağcılık yapan 79 yaşındaki Murat Ertaş; “Önceden bağ çoktu. 10 yıl öncesi üzüm verimi çok oluyordu. Şimdi ise eski gibi üzüm olmuyor. Kuraklık da etkili oldu. Bu yıl yok denecek kadar az kaldı. Bağlarımızı hep söktük. Şeftali diktik. Bizim buralarda bu bağlara eski bağ derler. Şeftaliden umutluyuz. Artık üzümden gelir elde edemiyoruz ”dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=