YARIM ASIRDIR DUVAK GELENEĞİ SÜRÜYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 1.371 views Yorum Yap

Çivril’de duvak geleneği yarım asırdır devam ediyor.

Çivril’in Özdemirci Mahallesi’nde yarım asırdır duvak geleneği gelişen ve değişen dünyaya rağmen devam ediyor.

“DUVAK RENGÂRENK OLUR”

Duvağı tanıtan Özdemircili kadınlar; “Önceden entariler vardı. Kutmu diyorduk tabi zamanla bunlar değişti ve yerine kadife fistanlar çıktı. Gelinin başına takılana fes diyoruz. Fesin üzerindekiler cıngıl, ergi, kıraptan oluşuyor. Fesin üzerinde çiçekler olur. Güzel görünmesi için eşarplar renkli olur ”dedi.

“DUVAK KADINLAR ARASI EĞLENCEDİR”

Özdemirci Mahallesi’ndeki kadınlar düğünün 3 gün sürdüğünü söyleyerek; “Genelde bizim yıllardır düğünlerimiz 3 gün olur. Cumartesi, Pazar düğün yaparız. Gelin geldikten sonra Pazartesi günü duvak denilen geleneğimiz olur. O duvakta Kadınlar arası eğlencedir ve oynarlar. Yemek pişer. Duvak için sadece kız evi gelir. Başka kimse gelmez. Tef çalınır, türküler söylenir ”diye konuştu.

“BU GELENEKLERİMİZİN UNUTULMAMASI GEREKİYOR”

66 yaşındaki Döndü Özçelik yıllardır duvaklarda tef çaldığını söyleyerek; “Gelini yarım saatte hazırlıyorum. Köyde sadece tef ben çalıyorum. Tüm gelinlere bu duvağı yapıyorum. Geline sabah duvağı giydiririm. Akşamüzeri 5’e kadar üzerinde duruyor. Bu bir gelenektir. Bu geleneklerimizin unutulmaması gerekiyor. Gelişen teknolojiye rağmen hala eski günlerdeki gibi duvak geleneğimiz devam ediyor ”ifadelerini kullandı.

ÜMMÜHAN ÖZ

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=