YAYLALARDAN GERİ DÖNÜŞ YOLCUĞU

Yazar : Tarih : Okunma : 252 views Yorum Yap

Yıllardır hayvanlarıyla birlikte Belence Mahallesi’nden bahar aylarında yaylalara göç eden çobanların, çileli geri dönüş yolculuğu başladı.

Nisan ayının ortalarından evlerinden yaylalara giden çobanların havaların soğumasıyla geri dönüş yolcuğu başladı.

3 aylık sürede, göçe başlarken daha yeni doğmuş oğlaklar büyüdü, semizleşti. Keçilerden sağılan sütlerden elde edilen peynirler pazarlarda satıldı, ihtiyaçlar giderildi. Sütten kesilen keçiler için teke katımı zamanı geldi.

Bu yıl çok kurak geçtiğini ifade eden çobanlar, yağmura hasret kaldıklarını belirtti.

“CEFA ÇEKMEDEN SEFA OLMUYOR”

Nisan ortasında evlerinden çadırını, eşyalarını traktöre yükleyip yaylaya geldiklerini söyleyen 62 yaşındaki Mustafa Demir;” Biz yıllardır keçilerimizi bahar aylarında yaylaya çıkıyoruz. Yaylaya ailecek gidip çadır kuruyoruz. Hayvanlarımız için tel örgü ile onlara yer yapıyoruz. Orada bir süre hayvanlarımızı otlatıyor ve peynir yapıyoruz. Yayla hayatı çok güzel ama her işin bir zorluğu var. Elektrik, su her şey sıkıntı. Cefa çekmeden sefa olmuyor. Sadece yaylaya keçilerimizi değil, inekleri ve buzağılarını da getiriyoruz ”dedi.

“YAYLALAR TERAPİ GİBİ”

Yaylalarda yaşamın mutluluğunu anlatmaya kelimeler yetmediğini dile getiren Mustafa Demir; “Bizler Belence Mahallesi’nde oturuyoruz. Yaylalara da hayvanlarımız için çıkıyoruz ama bize de terapi gibi geliyor. Yaylada 2 saat uyudun mu 8 saat uyumuş gibi dinç uyanıyorsun. Sağlık açısından da temiz yaşam ve doğal ortam. Her şey organik. Yumurta, et, süt hepsini kendimiz yetiştiriyoruz. Ama havalar soğuduğu için artık eve dönüş vakti geldi. Bizde ailecek şimdi yayladaki çadırımızı söküp, eşyaları traktöre yükleyip ev yolunu tutacağız. Bahar ayı gelince yine yaylaya çıkacağız ”diye konuştu.

“ATALARIMIZIN MESLEĞİNİ SÜRDÜYORUZ”

Geçimlerini hayvancılık yaparak sağladıklarını belirten Demir; “ Yıllardır geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Köy yerinde ya çiftçilik ya da hayvancılık yapacaksın başka çare yok. Hayvancılık zorlu bir meslek ama geçimimizi hayvancılıkla sağlıyoruz. Dedelerimizin, babalarımızın yıllar yaptığı hayvancılık mesleğini sürdürmeye çalışıyoruz ”ifadelerini kullandı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=