KURU FASULYE ÜRETİCİSİNİ MEMNUN ETMEDİ

Yazar : Tarih : Okunma : 314 views Yorum Yap

Çivril’de kuru fasulye hasadı yapıldı.

Çivril’in Kocayaka Mahallesi’nde sabahın erken saatlerinde kadınların imece usulü kuru fasulye hasadı başladı.

Yıllardır kuru fasulye ektiğini söyleyen üretici Nevriye Ordu; “Bu tarla 2 dönüm. 30 ölçek kuru fasulye çıkıyor. Kilosunu 10 TL’den alıyorlar. Emeğini kurtarmıyor. Ekmesen ne yapacaksın. Tarla boş, kendin boş. Çocuklar ne yiyecek. Üreticiler olarak çok mağduruz”dedi.

Fasulyeler tarlada kuruyacak. Sonra patozlanacak. Patozun saati 250 TL. Bu tarla 5 saatte çıkıyor. Ne karımız var. Kardan çok zarar. Ama aç kalmamak için ekiyoruz. Yoksa açlıktan öleceğiz. İşçilere para veriyoruz, kuru fasulyeyi patozdan çıkarmaya para. Satmaya gelince kilo 10. Üreticiler kar etmiyor artık”diye konuştu.

“HER ŞEYE ZAM ÜRETİCİNİN ÜRÜNE YOK”

Çarşıda, pazarda ürünlerin ateş pahası olmasının nedeninin söylendiği gibi ne pandemi ne kuraklık ne de girdilerin pahalı olmasından kaynaklandığını söyleyen Nevriye Ordu; “Çiftçinin tarlasında çiftçiyle konuşsunlar, o ürünleri kaça verdiğini sorsunlar, tarladaki fiyatlar ile pazardaki fiyat farkının sorumlusunun çiftçi olmadığı ortaya çıkar. Bizler 10 TL’ye satıyorken marketlerde ve pazarda daha farklı fiyatlar. Gübreye, mazota, ilaca zam geliyor doğru, ama çiftçinin ürettiği ürüne hiçbir zaman zam gelmiyor. Hep aynı fiyata alınıyor. Bizlere de zam gelsin. Yıllardır fiyat aynı. Çiftçileri düşünmüyorlar. Ama çiftçiler üretmezse ne olacak. Bizim daha fazla mağdur olmamamız için bir yol göstersinler ”ifadelerini kullandı.

“NEREYE GİDİYORUZ MERAKLA BEKLİYORUZ”

Beyaz çekirdeğini alan olmadığını da söyleyen Ordu; “Yurt dışından aldılar. Bizim çekirdekler elimizde kaldı. Ne çekirdekten ne de fasulyeden kar edemedik. Bize bir çıkar yol göstersinler. Bu ürünlerimizi satalım. Zaten açlıktan nefesimiz kokuyor. Yazıktır, günahtır. Bu kadar da çiftçinin sırtına binilmez. Yine mazota, benzine zam geldi. Nereye gidiyoruz merakla bekliyoruz ”dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=