LEZZETİYLE ÜNLÜ GÜRPINAR CEVİZİ ALICISINI BEKLİYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 394 views Yorum Yap

İnce kabuğu ve lezzetiyle ünlü Gürpınar cevizi, yöresel çeşitleriyle hasadını sürdürüyor. Çivril’in Gürpınar Mahallesi’nde ceviz, çeşitleriyle alıcısına sunuluyor.

“GEÇEN SENEYE GÖRE DÜŞÜK FİYAT VERİLİYOR”

Alıcıların geçen seneki ceviz fiyatından düşük fiyat verdiklerini belirten üretici Ramazan Kaymakçı; “ Gaziantep’ten alıcılar geliyor. Geçen senekinden düşük fiyat veriyorlar. Bizler üreticiyiz ama hak ettiğimiz parayı alamıyoruz. Alamayınca da evde cevizlerimiz bekliyor ”dedi.

“YERLİ VE YALOVA CİNSİ CEVİZ YETİŞİYOR”

Verimin iyi olduğuna dikkat çeken üretici Ramazan Kaymakçı; “ Mahsulümüzde bu yıl verim iyi. Ama verim iyi olsa da alıcısı sıkıntılı. Benim iki tür cevizim var. Biri eski yerli ceviz diğeri Yalova cinsi cevizdir. Cevizlerimiz iri ve yağlıdır” ifadelerini kullandı.

“10-15 GÜN İÇİNDE KURUYOR”

Ceviz hasadını anlatan üretici 65 yaşındaki Nisan Kaymakçı; “”Sabah saatlerinde erkekler ağaçları silkeliyor, biz kadınlar da yerden topluyoruz. Ceviz toplandıktan sonra iş bitmiyor ki yıkanıyor. Daha sonra güneşe seriyoruz. Güneşte bekleye bekleyen nemini alıyor. Kısacası cevizler 10-15 günde kuruyor. Daha sonra satışa çıkarıyoruz ”diye konuştu.

Kabuğunun ince ve doluluk oranının fazla olması sebebiyle Gürpınar cevizi, yörede yapılan geleneksel tatlılara da ayrı bir lezzet katıyor.

Köylüler, Gürpınar cevizinin damaklarda ayrı bir lezzet bıraktığını belirtti.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=