ÇİFTÇİLER, BAŞKAN VURAL’A YERLİ TOHUM SÖZÜNÜ HATIRLATTI

Yazar : Tarih : Okunma : 403 views Yorum Yap

Çiftçiler, Çivril Belediyesinin geçen yıl ektiği yerli buğdaydan “Goca Buğday” isteyen üreticilere dağıtılacağını söyleyen Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural’ın sözünü yerine getirmesini istedi.

Çivril Belediyesi tarımın geliştirilmesi ve çiftçilerin milli tohuma yöneliminin arttırılması amacıyla yerli buğday tohumu ekildi. Koçak, Belence ve Çapak mahallelerinden toplanan yerli ‘Goca Buğday’ Kırmızı Buğday, Belediyenin tarlalarına ekilip hasat edildi.

Belediye Başkanı Niyazi Vural’ın önderliğinde ekilen Kırmızı Buğday tohumlarının hasattan sonra isteyen çiftçilere dağıtılacağı ve yerli ürün yetiştirilmesi teşvik edileceği belirtilmişti. Bu sözlerin üzerine Çivrilli çiftçiler Başkan Vural’dan yerli tohum talep etti.

BAŞKAN VURAL ÖNCÜLÜK ETTİ ÇİFTÇİLER DEVAMINI GETİRECEK

Çiftçiler tarlalara buğday ekim zamanının geldiğini ve artık yerli tohuma yöneleceklerini ifade ederek; “Çivril Belediye Başkanımız Sayın Niyazi Vural, geçen yıl üç mahallemizden toplanan ve belediyenin tarlalarına ekilen yerli tohumdan bizlerde istiyoruz. Tarlalarımıza ekelim ve artık yerli tohuma dönelim. Bu yerli tohum unutulmasın. Yavaş yavaş Çivril’deki çiftçilerin yerli tohuma döneceğine inanıyoruz. Belediye Başkanımız yerli tohumun unutulmamasına öncülük etti bizlerde devamını getireceğiz ”ifadelerini kullandı.

“TOHUMLARA HAYAT VEREREK KORUMA ALTINA ALDIK”

Çalışma ile ilgili olarak açıklama yapan ve bilgi veren Başkan Niyazi Vural günden güne yok olmaya yüz tutan yerli tohumlara yeniden hayat vererek koruma altına aldıklarını ifade etmişti.

“HER ZAMAN ÇİFTÇİMİZİN YANINDAYIZ”

Başkan Vural, ekilen tohumlara dağıtacaklarını vurgulayarak; “ Artık gelecekte bu yerli tohumların olmayacağını düşündüğümüz için yeniden onlara hayat vermek istedik. Yerli tohum yok denecek kadar az kaldı. Çivril ve gelecek için ayakta tutmamız gerekiyor. İnşallah buğdayları hasat edip oradan elde ettiğimiz tohumları yine çiftçilerimize dağıtacağız. Çiftçiye desteği bu şekilde vereceğiz. Biz daha önce lavanta bahçesi oluşturduk. Bir arkadaşımız lavanta bahçesi oluşturmak istedi ama fidesi çok pahalı imiş. Bizde lavantalarımızdan koparalım çiftçilerimize destek amacıyla verelim. Biz her zaman çiftçilerimizin yanındayız” şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=