ÇİVRİL BU DEĞERE SAHİP ÇIKMAZSA UNUTULACAK

Yazar : Tarih : Okunma : 1.272 views Yorum Yap

Çivril bir değeri daha kaybetmenin eşiğinde.

Çivril’e 35 km uzaklıkta olan Özdemirci Mahallesi Kaya önü mevki ( Sarı Kaya) olarak bilinen noktada şifalı olduğuna inanılan çeşme gün geçtikçe unutulmaya yüz tutuyor.

Özdemirci Mahallesi’ne çok sapa kalmasından dolayı çeşme ve alanın bakımsızlığı dikkatlerden kaçmıyor.

Yapılan incelemeler sonucunda sudan daha önce faydalanıldığına dair rastlantılar bulunuyor.

Geçmiş yıllarda yöre halkının bu suya çok önem verdiğini söyleyen Özdemirci halkı, bu değere sahip çıkılmazsa bakımsızlıktan unutulup gideceğini söyledi.

“BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR”

Mahalle halkı su hakkında şu bilgileri verdi: “Yıllardan beri bu suyun şifalı olduğu ve bazı hastalıklara iyi geldiğine, tedavilerde kullanılıyormuş. Ayrıca su ilgili yerlere tahlil için gönderilmiş olup, tahlil neticesinde bu suyun; Şeker, Mide, Guatr, Karaciğer yetersizliğine, Bağırsak ve İç hastalıklarına içmek sureti ile Cilt hastalıklarına da banyo yapmak suretiyle, tedavide kullanılabileceği tavsiye edilmektedir.”

“ÇEVRE DÜZENLEMESİ YAPILSIN VE BU SU UNUTULMASIN”

Bu suya sahip çıkılmazsa Çivril çok önemli bir değerini kaybedeceğini söyleyen Özdemircililer; “ Yetkililerden burada bir düzenleme yapılmasını istiyoruz. Bu suyun çevresi ve deposu temizlenince daha güzel bir görünüme kavuşacak. Cilt hastalığı olanlar, şeker hastalığı olanlar bu sudan faydalansın. Bu suyu gerekli yerlerde duyuralım insanlarımıza şifa olsun. Çivril bu gibi değere sahip çıkamazsa çok yazık olacak. Tekrar söylüyoruz yetkililerden ricamız bu şifalı suyumuz unutulmasın ”dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

İlk yorumu siz yazın

 width=