ELMA TARLALARINDA ‘KADIN’ İŞÇİLERİN EMEK MÜCADELESİ

Yazar : Tarih : Okunma : 541 views Yorum Yap

Elması ile ünlü Çivril’de kadınların tarlalarda elma toplama mücadelesi devam ediyor. Çivril’in Emircik Mahallesi’nde kadın işçiler tarlalarda gün doğmadan mesaiye başlıyor.

AK Parti Çivril İlçe Başkanı Halil Ertuğrul, elma toplayan işçileri ziyaret ederek sıkıntılarını dinledi ve elinden geleni yapacağını söyledi.

“YORGUNLUKLARINI AĞAÇ ALTINDA ÇAY İÇEREK ATIYORLAR”

Tarlalarda çalışan kadın işçilerin kimisi 20’li kimisi de 50’li yaşlarda, işçiler el birliğiyle metrelerce yükseklikteki ağaçların tepelerinde, akşama kadar meyveleri dallarından topluyor. Elma işçileri, yorgunluklarını ise mola saatlerinde ağaç altlarında demledikleri çay eşliğinde sohbet ederek atıyor.

Hasat döneminde bahçelerden toplanan elmalar kasalara konularak, soğuk hava depolarına taşınıyor. Burada yıkanan ve paketlenen elmalar yurt içi ve yurt dışına gönderiliyor.

“ÇOCUKLARIM OKUYOR ONLAR İÇİN ÇALIŞIYORUM”

Kadın işçiler eşlerine destek olmak ve çocuklarını okutmak için tarlalarda elma topladıklarını belirterek; “Eşlerimiz çalışıyor bizler onlara destek olmak için çalışıyoruz. Pandemi hepimizi derinden etkiledi. Elma, şeftali her türlü meyveyi topluyoruz. Toplamak zorundayız. Elma ağacının tepesine çıkıyoruz. Ekmek davası için çalışıyoruz. Çocuklarımızı okutuyoruz. Tek maaşla geçinmek zor. Onun için var gücümüzle çalışıyoruz. Sabahın ilk ışıkları ile tarlaya geliyoruz ve elmaları dalından toplayıp kasalara yerleştiriyoruz ”dedi.

Elma toplarken düşme, kayma, dalın kırılma riski olduğunu vurgulayan kadın işçiler, tüm şartlara rağmen çalıştıklarını, bu işin en zor yanının ağaca çıkıp inilmesi olduğunu dile getirdi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=