30 YILDIR İMECE USULÜ YUFKA YAPIYORLAR

Yazar : Tarih : Okunma : 305 views Yorum Yap

Çivril’de kadınlar imece usulü yufka yapıyor.

Çivril’in Karahacılı Mahallesi’nde bir araya gelen kadınlar, hem yaz hem de kış aylarında yiyecekleri yufkayı 30 yıldır imece usulü hazırlıyor.

Karahacılı Mahallesi’nde gelenekselleşen yufka yapımı mesaisi için sabahın erken saatlerinde bir araya gelen kadınların bir kısmı hamur yoğuruyor, bir kısmı ise diğer hazırlıkları yapıyor. Evin erkekleri de ocak için odunları kırarak ateşi yakmada yardımcı oluyor.

Her gün bir evde ya da bahçede bir araya gelen kadınlar, hummalı bir şekilde odun ateşinde yufkaları pişiriyor.

Yufka ekmeğin yanı sıra bükme de hazırlayan kadınlar, kendilerine ziyaret gelenlere bunları da ikram ediyor.

Ev hanımı 52 yaşındaki Emine Akdağ, yufkayı imece usulü kadınların bir araya gelerek her gün birine yaptıklarını söyledi.

“BU GELENEĞİ ÇOCUKLARIMIZIN SÜRDÜRMESİNİ İSTİYORUZ”

İmece usulü yufka yapımını 30 yıldır yaptıklarını anlatan Akdağ;” Komşularımızla birlikte bu geleneği başlattık. Şimdi köyde komşuların sırayla yufkası yapılır. Her gün bir kişinin evinde yufkalar hazırlanır. Hep sohbet hem iş ikisini bir arada yapıyoruz. Güzel bir aktivite oluyor. Bu geleneği kızlarımıza da öğretip yıllarca sürdürmek istiyoruz. Yufka ekmeğinin tüketimi bizim için daha güzel oluyor. Ayrıca bükme yapıyoruz. Bükmeyi kabaklı, domatesle, yumurtalı, pırasalı yapıyoruz. Farklı damak tadına göre bükme oluyor” diye konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=