SÜT DESTEKLERİ NEDEN ÖDENMİYOR?

Yazar : Tarih : Okunma : 120 views Yorum Yap

Denizli İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, süt üreticilerine geç yapılan destekleme ödemeleri için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Yasin Öztürk, üreticilerin mağduriyetini ve sorunlarına ilişkin konu TBMM gündemine taşındı. Öztürk, üreticilerin destekleme ödemelerinin neden hâlâ yapılmadığını ve gerekçesini sordu.

“ÖDEMELERİN YAPILMAMA GEREKÇESİ NEDİR?”

Yasin Öztürk, üreticilerin desteklemelerinin neden yapılmadığını sorarak; “Süt üreticileri 2020 yılı ikinci dönem buzağı destekleri ödemeleri ile 2021 yılı süt prim desteklemeleri ödemelerini soru önergesinin verildiği tarih itibarıyla alamamıştır. Basında yer alan haberlerde süt üreticilerine destek ödemesinin yapılmamasının nedeni olarak bakanlığa yapılan siber saldırı sonrası veri girişlerinin kontrolünün devam etmesi gösterilmiştir” ifadelerini kullanarak şu soruları yöneltti:

CEVAP BEKLEYEN SORULAR

* Süt üreticilerine verilmesi gereken 2020 yılı ikinci dönem buzağı desteklemelerinin 2021 Eylül ayı itibarıyla henüz ödenmemesinin gerekçesi nedir?

* 2020 yılı ikinci dönem de dahil olmak üzere, süt üreticilerine buzağı desteklemelerinin ne zaman yapılması düşünülmektedir?

* 2021 yılına ait olan Ocak-Şubat-Mart süt prim desteklerinin en geç Mayıs ayında ödenmesi gerekirken Eylül ayı itibarıyla ödenmemesinin gerekçesi nedir?

* Süt üreticilerinin 2021 yılı Ocak-Şubat-Mart ödemeleri de dahil olmak üzere, diğer aylarda da alması gereken destekleme ödemelerinin ne zaman yapılması düşünülmektedir?

* Süt üreticilerine yapılması gereken süt, tohumlama ve buzağı destekleme ödemelerinin gecikmesine, bakanlığınızın domainlerine yapılan siber saldırı mı neden olmuştur?

31.7.2021 tarihinde gerçekleşen siber saldırı nedeniyle böyle bir gecikme yaşandıysa Mayıs ayında yapılması gereken ödemeler neden hesaplara yatırılmamıştır? Siber saldırı sonrası veriler kurtarıldıysa süt üreticileri destek ödemelerini almak için neden bekletilmektedir?

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=