MOBİL GÜNEŞ PANELİ ÇİFTÇİLERE KOLAYLIK SAĞLIYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 354 views Yorum Yap

Çivril’de mobil güneş paneli sistemi, istenen tarlaya taşınıp ürünün güneş enerjisi kullanılarak sulanmasına imkân sağlıyor.

Çiftçi Yaşar Uysal, mobil güneş paneli sistemi ile ihtiyaç duyulan tarlalarda mazot veya elektriğe ihtiyaç duyulmadan sulama yapılabildiğini söyledi.

TARLASININ KENARINDA ELEKTRİK YOKTU ÇÖZÜM ÜRETTİ

68 yaşındaki Yaşar Uysal, mobil güneş panelinden memnun olduğunu belirterek; “Tarlamın olduğu yerde elektrik olmadığı ürünlerimi sulayamıyordum bende araştırma yapmaya başladım. en son olarak internette gezerken mobil güne panelini gördüm ve bende bundan yaptırmalıyım dedim. Köyde elektrikçi ve demirci ustası birlikte yaptılar.5-6 aydır bunu kullanıyorum. Mobil güneş paneli ile sondajın olduğu her yerde sulama yapmak mümkün. Sondaj ile beraber 30 bin TL harcadım ”dedi.

“TRAKTÖRÜN ARKASINA TAKIP RAHATLIKLA TAŞIYORUM”

Mobil güneş paneli sistemini kullanan çiftçi Yaşar Uysal, tarlalarını güneş enerjisiyle çok rahat suladığını belirtti.

İlerleyen yaşına rağmen bu sistem ile sulama işlemini hiç zorlanmadan yapabilmenin mutluluğunu yaşadığını vurgulayan Uysal, “Bu tarlanın sulaması bitince sistemi diğer tarlaya götürüyorum, o bitince de diğer tarlaya. Traktörün arkasına takıp rahatlıkla taşıyorum. Bu yaşımda bu işi tek başıma yapabiliyorum. Güneşli bir havada cihazı çalıştırmam yetiyor. Hemen su çıkmaya başlıyor” ifadelerini kullandı.

“MOBİL GÜNEŞ PANELİ ÇOK KOLAYLIK SAĞLIYOR”

Uysal, sistemin hem Çivril’de hem de Türkiye’de yaygınlaşmasının üreticilere büyük kolaylık sağlayacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Güneş paneli sistemi bir kurtarıcı gibi mazot derdi ve masrafı yok. Güneşten elektrik üretiyorsunuz. Hem tarlamı hem bahçemi rahatlıkla suluyorum. Tarımla uğraşmak daha zevkli hale geliyor. Bu güneşin boşa gitmemesi lazım. Paneller çok verimli. Bu sistemi yapanlardan Allah razı olsun. Bu güneş enerjisi panellerini benden görenler yaptırdı onlarda kullanıyor. Ayrıca yaşın kaç olursa olsun bunu römorka takıp tarlada hem gezip hem de tarlanı sulayabilirsin. Ürünlerim yanmaktan kurtuldu.”

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=