ŞANLI ZAFER SAVAŞ ALANINDA KUTLANDI

Yazar : Tarih : Okunma : 223 views Yorum Yap

Anadolu’ya Türk mührünün vurulduğu Miryokefalon Zaferi’nin 845. yıl dönümü kutlamaları Çivril’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Çivril Belediyesi işbirliğinde savaşın yaşandığı bölgede şanlı zafer kutlandı.

Delikli Çınar Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan tören öğleden sonra savaşın yaşandığı Çivril Kufi vadisinde devam etti.

Gelen misafirlere bükme, ayran ve irmik helvası ikram edildi.

Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Çivril Belediyesi işbirliği ile savaşın yaşandığı Kufi Çayı Vadisi girişinde düzenlenen programa Denizli Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, AK Parti Denizli Milletvekili Ahmet Yıldız, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Ali Değirmenci, Çivril Kaymakamı Turan Soğukoluk, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, AK Parti Çivril İlçe Başkanı Halil Ertuğrul, İYİ Parti Çivril İlçe Başkanı Elvan Çakmakçı, İyi Parti Çivril Belediye Meclis Üyeleri Koray Eren ve M. Turgay Aslan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşunda bulunulup ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Kuran-ı Kerim tilaveti de okundu.

“BU ZAFERLER BİZİMDİR”

Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Mart ayında Büyükşehir Belediye Meclisi ve Çivril Belediye Meclisi’nin 17 Eylül’ü Miryokefalon Zaferi Kutlama Günü olarak karar aldığını anımsatarak, “Anadolu’da Türk varlığının kesinleşmesini sağlayan Çivril’imizde kazanılan Miryokefalon Zaferinin 845. Yıl dönümünde Küfi Çayı mevkiinde kutlamanın gururunu yaşıyoruz. 1071 Malazgirt’ten sonra Anadolu’nun tapusu Çivril’de alınmıştır Bu toprakların altında binlerce şehidimiz var. Biz zaferler kazanmış, bu toprakların her bir karışını şehitlerimizin kanlarıyla sulamış bir milletiz. Bu zaferler bizim, en güzel şekilde kutlayacağız. ” şeklinde konuştu.

CUMHURİYET MEYDANI’NDA ZAFER YÜRÜYÜŞÜ

Protokol konuşmalarının ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu ve Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı gösterileri ile Denizli Büyükşehir Belediyesi Okçuluk Takımı’nın gösterileri yapıldı. Cirit oyunlarının oynandı.

Kutlama programının akşam bölümünde ise Cumhuriyet Meydanı’nda zafer yürüyüşü yapıldı.  Havai fişek ve fener alayı yapıldı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı ve Çivril Belediyesi halk oyunları gösterisinin ardından program Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı’nın verdiği Türk Halk Müziği Konseri ile kutlama programı son buldu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=