ÇİVRİL’DE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI

Yazar : Tarih : Okunma : 163 views Yorum Yap

Çivril’de Gaziler Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda program düzenlendi. Tören, Atatürk Anıtına çelenk bırakılmasıyla başladı.

Daha sonra saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Törene Çivril Kaymakamı Turan Soğukoluk, Çivril Belediye Başkan Yardımcıları Latif Selçuk ve Alaeddin Yalçın, İYİ Parti İlçe Başkanı Elvan Çakmakçı ve yönetimi, daire amirleri ve meclis üyeleri katıldı.

“MUHAREBENİN EN BÜYÜK RÜTBESİ ŞEHİTLİKTİR”

Açılış konuşmasını yapan askerlik Şube Başkanı Furkan Bakır; “Bugün her karışı şehit kanları ile sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın heyecanı içindeyiz. Bugün aynı zamanda sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi başkomutanımız gazi Mustafa Kemal Atatürk’e gazilik ve mareşal rütbesi verildiği günün de yıl dönümüdür. Sakarya Meydan muharebesini kazanılmasına müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi 79’uncu birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla ebedi başkomutanımız gazi Mustafa Kemal Atatürk’e mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir. Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir vatan ve vazife uğruna seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun şehadet şerbetini içemeyen evlatları hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gururla taşımaktadır.  Gazilik Türk vatanseverliğinin Türk kahramanlığının yaşayan destanı, gazi ise; Bu destanı yazan kahramanın adıdır. Ulu Önder Atatürk’te gazı unvanı ile anılmaktan büyük gurur ve şeref duyduğunu ifade etmiştir ”dedi.

“TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ SİZLERE OLAN VEFA BORCUNU HİÇ BİR ZAMAN UNUTMAYACAKTIR”

Fedakârlık timsali değerli gazilerimiz ulusumuzun birbirine bağlayan değerlerin başında tarih sayfalarına adını altın harflerle yazılan kahramanlıklar toprak bayrak ve vatan uğruna canlarını gelmektedir diyen Furkan Bakır; “Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta Kurtuluş Savaşı olmak üzere Kore’de Kıbrıs’ta teröristlerle mücadele hareketinde 15 Temmuz hain darbe girişiminde Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı Harekâtlarında Cerablus’ta El-bab’ta ve Afrin’de hayatlarını kaybeden şehitlerimiz ve gazilerimizin eseridir. Dünyanın en hassas bölgesinden birinde helalin ülkemiz bölgede bir istikrar unsuru ve uluslararası toplumun saygın bir üyesi olarak birlik ve beraberliğini bütün tehditlere rağmen sürdürebiliyor. Bu güzel topraklarda bağımsız şerefiyle yaşayabiliyorsa  bunu aziz şehitlerimize ve gazilerimize borçludur.  Türk toplumunun yüksek ahlaki özelliklerini oluşturan değerlerin başında şüphesiz ki vefa duygusu gelmektedir. Bu duygu aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerinin sahip olduğu değişmez değerlerinin merkezinde yer almaktadır. Bu bilinçle şundan emin olunuz ki sahip olduğumuz en önemli değerlerimiz olan birlik ve beraberliğimizin yaşayan sembolü olarak daima gönlümüzde yaşayacaksınız. Yüce Türk ulusu ve onun göz bebeği Türk Silahlı kuvvetleri sizlere olan vefa borcunu hiç bir zaman unutmayacaktır ”şeklinde konuştu.

“BU TOPRAKLARDA BAĞIMSIZ YAŞAMAKTA GAZİLERİMİZE BORÇLUYUZ”

Gaziler sergiledikleri kahramanlık cesaret ve fedakârlıklarla bizlere her zaman hiç ve ilham kaynağı olduklarını söyleyen Bakır sözlerini şöyle noktaladı: “Sizler bu kutsal vatan görevinizi hakkıyla yerine getirebilmek için 2300 yıllık tarihin şerefli tanığı şanlı üniformalarınızı kanlarınızla taçlandırıp gazı unvanı alarak milletin bayrağın ve istiklalini ne denli paha biçilmez değerler olduğunu Türk Silahlı Kuvvetlerinin kahraman mensuplarının bu ulvi değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğinizi gösterdiniz. Kahraman gazilerimiz yüce milletimizin asaletinin bir göstergesi olarak büyük bir vakar örneği sergiliyorsunuz. Kayıplarınız karşısında gösterdiğiniz sabır ve metanetin kaynağının gönüllerinizde yaşattığınız vatan millet ve bayrak sevgisi olduğunu çok iyi biliyoruz. Sergilediğiniz kahramanlık cesaret ve fedakârlıklarla bizlere her zaman hiç ve ilham kaynağı olmaktasınız. Sizler için yapılan hiç bir şey bu sessiz hizmetlerinizi ve fedakârlıklarınızın bir karşılığı veya bedeli olamaz. Binlerce yıllık şanlı tarihimiz boyunca en ağır ve zor şartlar altında dahi asıl milletimizin esareti kabul etmeden ve istiklalinden taviz vermeden yaşamasının temelinde bugün sizlerin temsil ettiği bu anlayış bu duruş vardır. Bu duygu ve düşüncelerle bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve şerefle yaşamamızı siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzu bilerek başta ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle anıyor hayatta olan gazilerimize, gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğinden güç aldığımız yüce milletimize şükran ve saygılarımı sunuyorum.”

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=