DÜŞÜK ELMA FİYATLARI ÜRETİCİSİNİ MEMNUN ETMEDİ

Yazar : Tarih : Okunma : 442 views Yorum Yap

Türkiye’nin elma deposu olan Çivril’de elma sezonu başladı.  Elma fiyatlarının düşük olması bu yıl çiftçiyi memnun etmedi.

Çivril’de Stargin, Golden, Bodur gibi elma çeşitleri yetiştiriliyor.

Elması ile ünlü Çivril’de tüccarlar dalındaki elmaya kilogram başına 1 TL veriyor.

“30 TON ELMAYA 30 BİN TL”

Tüccarlar tarafından verilen fiyatın, elma ağaçlarına yaptıkları masrafı ve akaryakıt giderini bile karşılamadığını dile getiren Çivrilli üreticiler, ”Komisyoncular bizden aldıkları elmaları meyve suyu fabrikalarında ya da satarak veya kurutarak değerlendiriyor. Bu yıl ürünün rekoltesini yaklaşık 30 bin tondur. Ancak komisyoncuların elmanın kilogramını 1 TL’den alıyor buda bizi olumsuz etkiliyor. Bu fiyat, elma ağaçlarına yaptığımız masrafı kurtarmadığı gibi elmaları araziden ilçe merkezine getirirken harcadığımız akaryakıtı da karşılamıyor. 6 dekar elma bahçem var bu bahçemde 200 elma ağacım bulunuyor. Gelen tüccarlar 30 ton elmaya 30 bin TL veriyor. El insaf. Hiç mi vicdan yok” diyerek dert yanıyor.

“ÇÜRÜK 75 KURUŞ İKEN DALINDA 1 TL”

‘Elmaları tarlada mı bıraksak, yoksa getirip satsak mı’ diye kara kara düşündüklerini anlatan Çivrilli üreticiler, “Fiyatların düşük olmasından dolayı bizler ne yapacağımızı bilmiyoruz. Yaklaşık bir ay öncesine kadar bazı elmalar 2 TL ile 1,70 arası satıldı. Ancak fiyatlar düştü. Bizden 1 TL’ye almak istedikleri elmalar zincir marketler en düşük 5 TL’den başlayarak 15 TL’ye kadar elma satılıyor. Biz elmaları soğuk havaya da koymak istemiyoruz. Geçen yıl koyduk hepsi çürüğe gitti. Ayrıca yerde olan elmalar bile 75 kuruşa meyve suyu fabrikalarına giderken dalındaki elma neden 1 TL. Mağduruz yetkililerin sesimizi duymasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=