AĞUSTOS AYI MECLİSİ TOPLANDI

Yazar : Tarih : Okunma : 136 views Yorum Yap

Ağustos ayı Çivril Belediye Meclisi 2’nci birleşim birinci oturum Belediye Başkanı Niyazi Vural Başkanlığından Vali Recep Yazıcıoğlu Konferans Salonunda gerçekleşti.

Meclis toplantısına mazeretleri nedeniyle Elvan Çakmakçı, Mehmet Çelikoğlu, Kerim Doruk ve Erhan Eren katılmadı.

 “KİRALIK UÇAKLA DEĞİL, KENDİ UÇAKLARIMIZLA MÜDAHALE EDEBİLİRİZ”

Gündem dışı söz alan Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Grup Başkanvekili Nuran Şafak, yangınların yüzde 89’unun insan kaynaklı olduğuna dikkat çekerek; “Geçtiğimiz hafta ülkemizde meydana gelen orman yangınları hepimizi derinden üzmüştür. Hem doğal hayatı hem de ekosistemi oluşuz etkileyen orman yangınlarını alınacak önlemlerle engelleyebiliriz. 2011-2020 yıllarını kapsayan istatistiklere bakıldığında yangınların sadece yüzde 11’i doğal sebeplerden, yüzde 89’u ise insan kaynaklı, bunların da yüzde 31’i ihmal ve tedbirsizlik yüzünden çıktığı gözlemlenmiştir. Bu son orman yangınları bize orman yangınlarında havadan müdahalenin önemli olduğunu göstermiştir. Önümüzdeki yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle orman yangınlarının artabileceği düşünülerek, orman yangınlarının söndürülmesi kar amacıyla çalışan özel şirketlerin eline bırakmayıp, Türk Hava Kurumu bünyesine daha fazla uçak ve helikopter alınarak kiralık uçaklarla değil, kendi uçaklarımızla müdahale ederek orman yangınlarının kısa sürede çevreye dağılmadan söndürülmesini sağlarız. Devam eden orman yangınları bir an önce söndürülmesi dileğiyle tüm Türkiye’ye geçmiş olsun ”ifadelerini kullandı.

“HİÇ KİMSE ARKADAŞ BU YANGINLARI PKK ÇIKARIYOR, KAHROLSUN PKK DİYEMİYOR”

Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, doğal afetleri siyasi malzeme haline getirilmemesi gerektiğini söyleyerek; “Ülkemizde bir deprem veya yangın meydana geldiğinde belediyelerimizden veya sivil toplum kuruluşlarımıza kadar yurdumuzun dört bir tarafından afet bölgelerine yardımlar yağıyor. Bizlerde Çivril Belediyesi ve Kızılay ile birlikte yardım kampanyası başlattık. Ortada bir doğal afet var. Sel var, yangın var. Bu yangınların şer odakları ve terör örgütleri tarafından çıkarıldığı yönünde çok büyük iddialar var. Biz üzülerek söylüyoruz ki hırsızın hiç mi suçu yok. Memleketin dört bir yanında yüzden fazla yangın çıkarılıyor. Hiç kimse arkadaş bu yangınları PKK çıkarıyor. Kahrolsun PKK diyemiyor. Ama uçağımız yok, helikopterimiz yok gibi bahanelerle burada gösterilen başarı ört pas edilmeye çalışılıyor. Yüzden fazla yangın var. Bunu dünyanın en gelişmiş ülkeleri aynı anda farklı noktalardaki yangınlarına aynı süratle yüzlerce milyonlarca uçakla müdahale edebilecek teknoloji yok. Elbette diğer ülkelerden yardım isteyecekler. Burada kardeş ülkeler bize yardım edecek ve biz bu yangınları beraberce söndüreceğiz. Orada yangınları söndürmek için çalışan ekiplerimiz başta olmak üzere vatandaşlarımızdan Allah razı olsun ve şehit olan kardeşlerimize Allahtan rahmet ailesine başsağlığı diliyorum. Yangın bölgeleri zeytin ağaçları ile doldurulur.  İçimizin yandığı yüreğimizin sızladığı dönemde beraberce elimizden ne geliyorsa yangınları söndürmek için çaba göstermeliyiz. Bu tür konuları siyasi malzeme olarak kullanmayın ”dedi.

Gündem maddeleri oylanarak kabul edildi

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=