RÜYANIN SONU!

Yazar : Tarih : Okunma : 1.238 views Yorum Yap

2 aydır Nilüfer ve göl turizmiyle ilgi odağı olan Çivril Işıklı Gölü’nde su miktarı sulama sezonunun açılmasıyla birlikte yüzde 50’den fazla azaldı.

Baklan sağ sahil Çivril sol sahil Çal ovası, Sarayköy ovası ve Söke ovasının önemli sulama kaynaklarından olan Çivril Işıklı Gölü’nde sulama sezonuyla birlikte mevsim normallerinin altına düştü.

Son 10 yılda su miktarının yüzde 90’lardan yüzde 47’lere indiği Işıklı Gölü can çekişmeye devam ediyor.

Hem kuraklık hem de sulama sezonunun başlamasıyla birlikte Işıklı Gölü’nde su diğer yıllara göre daha erken çekildi.

“SULAMA SEZONUYLA BİRLİKTE NİLÜFER SEZONU BİTTİ”

Sadece menderes ana yatağında kalan su Beydilli’deki turizmcileri zor durumda bıraktı. 2 aydır nilüfer turları ile mahallelere ve ilçe turizmine maddi katkı sağlayan Beydilli’li kayıkçılar sulamayla birlikte nilüfer sezonunun bittiğini belirtti.

“TURİZM SEZONU 6 AYA ÇIKARILMALI”

Beydilli kayıkçılar turizmin sadece nilüfer sezonuyla sınırlı kalmamasını belediyenin ve yerel yöneticilerin bu konuda çalışma yaparak turizm sezonunun en az 6 aya çıkarılması yönünde çalışmalar yapılmasını istiyorlar. Yamaç paraşütü, dağ yürüyüşü, karavancıları Çivril ve Beydilli’ye çekmek için gerekli çalışmaların yapılmasını ve bölgenin yeniden düzenlenerek Nilüfer sezonu başlamadan bu işlerin tamamlanmasını istiyorlar.

“BEYDİLLİ ÇİVRİL EKONOMİSİNE KATKI SAĞLADI”

Kayıkçılar, turistlerin ilgi odağı olduğunu belirterek; “ Bu yıl pandemi de olsa turistler çoktu. Özellikle hafta sonu çok kalabalık oldu. Bir günde 2 bin turistin geldiği günler oldu. Burada sadece kayıkçılar değil, çay satanlar, mısır, bükme yapanlar da evine para götürme imkânı buldu. Bu yıl eksiğimiz de olsa güzel işler başardık. Gelen turistler nilüferleri görünce hayran kaldılar. Burada yedikleri bükmeler onlara eski kültürümüzü hatırlattı. Yerde sofrayı hep birlikte bir tabaktan yemeyi hatırlattı ve memnun olarak ayrıldılar. 2 ay bizim için rüya gibi geçti ama suyun bitmesiyle biz gerçeğe dönüyoruz. Bu sene apar topar da olsa işimizi yaptık ve bu sezonu artık kapatıyoruz. Ama seneye daha düzenli ve planlı şekilde nilüfer sezonuna başlamak istiyoruz. Başta araba park yeri olması gerekiyor. Arabalar gölün kenarına kadar gelmemeli ve oralarda oturma alanları oluşturulmalı. Balıkçılık tekrar canlanmalı ve burası artık 2 ay değil yılın her günü çalışır hale gelmeli ve Çivril ekonomisine katkı sunmalı ”dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=