IŞIKLI GÖLÜ BUNDAN SONRA NE OLARAK KULLANILACAK?

Yazar : Tarih : Okunma : 527 views Yorum Yap

Işıklı Gölü’nde suların azalması vatandaşları endişelendiriyor.

Çivril’de nilüfer çiçekleriyle ünlü Işıklı Gölü’nde kuraklık ve tarımsal sulama nedeniyle su seviyesinde ciddi düşüş yaşandı. Doğal SİT Alanı durumundaki gölün suyu sulama ve kuraklıktan kaynaklı çekildi.

Geçmiş yıllara oranla bu yıl Işıklı Gölü’nde su seviyesinde yüzde 50 azalma olduğu belirtilirken kuraklık ve sulamayla birlikte su seviyesinde ciddi düşüşler yaşanıyor.

Büyük Menderes Nehri’ni besleyen kaynakların üzerinde sulama amacıyla kurulan ve nilüfer çiçekleriyle ünlü Işıklı Gölü’nde, büyük oranda su kaybı yaşandı. Haziran ayında nilüfer sezonunun başlamasıyla ziyaretçilerini ağırlayan Işıklı Gölü, can çekişmeye devam ediyor.

Başta Beydilli Mahallesi olmak üzere Seraserli’den de kayıkla tekne gezisi yapan turistlerin ilgi odağı nilüfer oldu. Vatandaşlar kayıkla gölün keyfini çıkarırken fotoğraf çekilerek anı da ölümsüzleştiriyor.

“GÖLÜMÜZÜ KURUTMAYALIM”

Beydilli’ye gelen vatandaşlar, suda ciddi oranda düşüş olduğunu ve bu duruma çare bulunması gerektiğini söyleyerek; “ ailemizle birlikte tekne turu için geldik. Ama gölde su çok azalmış. Bu durum bizi derinden üzdü. Gölün suyu, sulama amacıyla da kullanılıyor. Burası çok güzel bir yer. Diğer göller gibi bu gölünde gözümüzün önünde yok olup gitmesini istemiyoruz. Önceden arabaların geçtiği ağaçlık alanlara kadar su olurdu. Bugün ise biz oradan arabayla geçiyoruz. Çok vahim bir durum. Kuraklık yaşanıyor elbette buna çare yok ama en azından gölün bundan sonra sulama amaçlı mı turizm amaçlı mı kullanılacak bu karar verilmeli ve acilen önlemler alınmalı. Bu gölde bin bir türlü canlı yaşıyor. Gölümüzü kurutmayalım ”diye konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=