“İKİLİ GÖRÜŞMELER NETİCESİNDE DOLU SAVAR CİHAZINI KALDIRDIK”

Yazar : Tarih : Okunma : 519 views Yorum Yap

Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, geçen hafta kaldırılan dolu savar hakkında açıklamalarda bulundu.

Dolu savarın İlçe Tarım Müdürü, Ziraat Odası Başkanı ve yetkili firmanın ikili ilişkiler doğrultusunda kaldırıldığını ve arızadan dolayı çalışmadığını tespit ettiklerini söyledi.

“CİHAZ ARIZALI OLDUĞU İÇİN ÇALIŞTIRILMAMIŞ”

Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, dolu savar cihazını yerinde incelediklerini belirterek; “Dolu savarla ilgili özellikle Karayahişiler Mahallesi ve çevre mahallerden bize şikayetler geldi. Aynı şikayeti mülki amirimize iletilmiş ve kaymakamlık ilçe tarım müdürümüze iletmiş. Netice itibariyle ilçe tarım müdürümüzle dolu savarın olduğu yere gittik ve araştırma yaptık. Firma yetkilisi ile yaptığımız görüşmede çiftçilerimizin bu cihazdan muzdarip olduklarını dile getirdik. Çiftçilerimiz bu dolu savarın yağmur yağmasına engel olduğunu söylüyorlar. Bu durum nedir diye sorduk. Oradaki kurulmuş olan dolu savar adı altındaki sistemi gördük. Salı günü yağan yağmurdan orada bulunan meyveler etkilenmiş ve gözle görülebiliyor. İki tane TARSİM’den görevli eksper meyveler zarar gördüğü için çalışma yapıyordu.  Bu makine çalışmış olsaydı meyveler zarar görmezdi. Arızadan dolayı makine çalıştırılmamış. Şu anda da gitsen bile yoğun bir şekilde doludan zarar görüldüğü belli olur ”dedi.

“İKİLİ GÖRÜŞMELER NETİCESİNDE CİHAZI KALDIRDIK”

Yetkili firmayla yapılan görüşmede durumu açıkladıklarını ve firmanın olumlu karşıladığını ifade eden Özkul; “Yetkili firma temsilcisi ile görüştük. Bu bölgenin çiftçisi bu makineden dolayı muzdarip ise kaldırırız. Ayrıca sosyal medyadan oradan buradan yazılıp çizilenler veya tehditlerden dolayı bu makineyi kaldırmıyoruz. Sizler isterseniz beraberce kaldırabiliriz. Zaten gördüğünüz üzere sistem çalışmıyor dedi. Bizde yetkili firma sahibi ile beraberce o makineyi kaldırdık.  Makineyi kaldırmadan önce tutanak tuttuk. Firma yetkilisinin istediği doğrultusunda bu cihazın kaldırıldığı için tutanak tuttuk ”şeklinde konuştu.

“TARIM BAKANLIĞI YÜZDE 50 DESTEK VERİYOR”

Bu sisteme Tarım Orman Bakanlığı tarafından yüzde 50 hibe verildiğinin altını çizen Mehmet Özkul; “Tarım Ormanlığı Genel Müdürlüğü Araştırma Daire Başkanlığı’ndan aldığımız bilgilere göre bu dolu savarın yukarıdaki bulutların dağılmasına veya yağmurun yağmamasına engel olmadığı görülüyor. Ayrıca Tarım Bakanlığı’nda bu sistemi kurana yüzde 50 hibe ve destek veriyor. Zararlı olan bir sisteme Tarım Bakanlığı destek verir mi? Burada bizim makinenin kaldırılmasının sebebi İlçe Tarım, Ziraat Odası başkanı ve firma yetkililerinin ikili diyaloğundan ve iyi niyetinden dolayıdır. Yetkili firma çiftçiler bizden zarar gördüklerini düşünüyorsa başkanım biz bu makineyi kaldırırız dediler. Diğer türlü baskılardan dolayı kaldırıldı gibi şeyler yoktur.  Bu işi farklı yerlere çekmeye gerek yok. Komşu ilimiz Baklan’da da aynı dolu savar makinesi kiraz bahçesinde kuruludur. Bu makine neden kaldırılamıyor ya da kaldırılmadı” diye konuştu.

“KURUM OLARAK HER ZAMAN ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Kurum olarak çiftçilerin her zaman yanında olduklarını dile getiren Özkul; “Bölgesel olarak şu an yağışlarımız var. Burada dolu savar kaldırıldı yağıyor peki Baklan’da dolu savar var oraya yağmur yağmaması lazım ama yağıyor. Baklan’dan bir vatandaşımız aradı ve Ziraat Odası Başkanıyla da görüştük. 5 saniyede bir patlatma yapılıyor. 50-60 tane patlatma yaptıklarını söylediler. Yağmur oraya da yağıyor ve o sistem kaldırılmadı.  Demek ki dünya da olduğu gibi ülkemizde dolayısıyla bölgemizde küresel ısınmadan dolayı kuraklık yaşıyoruz. Buzullara kadar eriyor. Bizim ilçemizde de şu an yağış var. Akdağ’ın 2 bin 500 metre yüksekliği var. Orada da önceden yağmur yoktu. Bu dolu savar 3- 5 km etki yaptıysa Akdağ etkilenmemiş olurdu ve yağış alabilirdi. Bölge yağış almadı. Ayrıca Türkiye’de en az yağış alan bölge ne yazık ki Ege Bölgesidir. Bizler meslek kuruluşu olarak çiftçilerimizin her zaman yanındayız. Birileri gibi kurumdan menfaat ve çıkar sağlama gibi bir amacımız yok. Dolu savarı tamamen firma yetkilisinin istediği ve ikili görüşmelerimiz neticesinde kaldırıldı. Diğer türlü hiç kimsenin bizim sayemizde dolu savar kaldırıldı olayı ile alakası ilgisi yok ”ifadelerini kullandı.

“YAĞIŞ ESNASINDA YAĞAN DOLUYU YAĞMURA ÇEVİRİYOR”

Dolu savar hakkında bilgi veren Özkul şunları kaydetti: “Dünyada farklı şekillerde kullanım şekli olan özellikle meyve bahçelerinde kullanılan bir sistemdir. Dolu savarın kullanma şekli aşağıdaki tesiste bulunan tüplerle sıkıştırılan havanın bir şekilde yukarıya fırlatıldığında yukarı da titreşim oluşturuyor. Yağış esnasında dolu oluşmuş ise o doluyu suya çeviriyor. Yani diğer türlü bulutları yok ediyor oraya yağmasın durumu söz konusu değildir. Hiçbir üretici tarlasına yağmur yağmasın olayına girmez. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Araştırma Daire Müdürlüğü’nden gelen yazıya istinaden de yağışı engellediğine dair bir bilgi yok.”

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=