ÇİVRİL’DEKİ DOLU SAVAR KALDIRILDI

Yazar : Tarih : Okunma : 2.472 views Yorum Yap

Çivril’de yaşanan kuraklığın sebebini dolu savara bağlayan çiftçiler haklı çıktı. Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul ve Tarım İlçe Müdürü Ahmet Kocakaplan, dolu savarı inceleyerek kaldırması yönünde talip verip iptal ettirdiler.

Kuraklığın sebebi dolu savar olduğunu söyleyen çiftçiler, Çivril Kaymakamlığına şikayette bulundu. Yapılan incelemelerin ardından dolu topunun kuraklığa etkisi olduğunu ve yağmur bulutlarını dağıttığı belirlendi.

Çivril Yavuzça çiftliği ve Karayahşiler’de bulunan tarım firmalarının bahçesine kurulan ‘Dolu Savarın’ yağmur bulutlarını dağıttığını iddia eden çiftçiler Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü’nün konuya çözüm getirmesini istemişti.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Koray Eren’in girişimleriyle şikayetçi Mevlüt Yavuz ve çiftçilerin isteği yerine geldi.

“VATANDAŞ YİNE HAKLI ÇIKTI”

Denizli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Koray Eren, dolu savarın kuraklığa etkisi olduğunu söyleyerek; “ Çiftçilerimiz mağdur olmasın. Zaten pandemi nedeniyle durumları kötü. Birde kuraklık vurunca çiftçilerimiz daha çok mağdur oldu. Çiftçiler hava durumunun yağış göstermesine rağmen yağmayan yağmuru dolu savara bağladı. Halkı da çıktılar. Dolu savardan Çivril’de 3 adet olduğu biliniyor. Bizde gerekli yerlere ulaşmaları konusunda öncülük ettik ”dedi.

“DOLU TOPUNUN SÖKÜLÜP KALDIRILDI”

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Mevlüt Yavuz, dolu savar için kaymakamlığa başvuru yaptıklarını belirterek; “Çivril Kaymakamlığına yaptığımız başvurular sonucunda Kaymakamlığın yaptığı araştırmalarda DOLU TOPU denilen makinanın bulutlara ve yağmur yağmasına etki ettiği belirlenmiştir ve makinanın sökülüp kaldırılması için gerekli işlemler başlatılmıştır. Bulut dağıtma düzeneği. Sonunda sökülüp, parçalanıp iptal edildi. Ülkemizdeki bir sürü makinaların içinde makinayı yasaklatmayı ilk defa biz başarabildik. Sırada diğerleri var arkamızda duranlara çok teşekkür ederim  ”diye konuştu.

“DOLU TOPU YAĞMUR BULUTLARINI DAĞITIYOR”

Son iki sezondur sulama yapamayan ve umudunu yağışlara bağlayan çiftçiler, sağanak yağış uyarısına rağmen yağmayan yağmuru Karayahşiler Mahallesi ve Yavuzça Çiftliğinde kurulu dolu toplarına bağladı. Yağmur bulutlarının belirmesinin ardından firmaların cihazları çalıştırdığını söyleyen üreticiler bulutların yağış öncesi cihaz vasıtasıyla dağıtıldığını iddia etmişti. Kaymakamlığın yaptığı araştırmalar sonucu dolu topunun yağmur bulutlarını dağıttığı belirlendi.

“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ YARATIYOR”

Sistemin yağmur yağdırma makinelerine benzer bir mantıkla çalıştığını söyleyen çiftçiler, ayrıca dolu makinesinin Çivril’de iklim değişikliğine neden olduğunu belirtti.

 “ÇİVRİL’DE 3 TANE DOLU SAVAR VAR”

Üreticiler çalıştırılması durumunda 10 kilometre çapındaki bulutları dağıtan cihazlardan Çivril’de üç adet olduğunu belirtti.

“FİRMALARI DENETLEYEN YOK”

Çiftçiye yasak olmasına rağmen firmaların yeraltı sularını istediği gibi kullandığı için yağmur yağmasını istemediğini belirten çiftçiler; “Firmaların büyük su kuyuları var yer altından sulama yapıyorlar. Onun için yağmura ihtiyaçları yok. Onlar doluya karşı kullanıyoruz diyorlar ancak yağmur içinde o cihazları kullanıyorlar. Yağmuru dağıtarak meyvelerde oluşacak leke ve zararların önüne geçiyorlar. Firmaları denetleyen yok. Hangi durumlarda kullandıklarını bilen yok. Yağmur bulutları toplandı mı riske girmiyorlar. Onlar işini her türlü hallediyor biz ne yapalım. Bu işin bir an önce çözülmesini istiyoruz ” ifadelerini kullandı.

“ARTIK DOLU SAVAR YOK”

Dolu savarın kaldırıldığı için mutlu olduklarını dile getiren üreticiler; “İlk defa istediğimiz bir şey oldu. Dolu savar zaten yağmur yağmaması için bir engeldi. Dolu savar parçalandı ve kaldırıldı. Artık dolu savar yok. İnşallah yağmur yağar ve tarlalarımız susuz kalmaktan kurtulur. Dolu savarın kaldırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz”dedi.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=