ÇİVRİL’İN ÇEHRESİ TRENLE DEĞİŞECEK

Yazar : Tarih : Okunma : 1.108 views Yorum Yap

6 yıl önce Çivril Belediyesi’nin 1 milyon 253 bin liraya satın aldığı tren garı faaliyete geçeceği günü bekliyor.

1892 yılında İngilizler tarafından yapılan ve TCDD tarafından 1988 yılında sefere kapatılan tren garı faaliyete geçerse Çivril’in vizyonunu değiştirecek.

1892 yılında İngilizler tarafından yapılan, ilçeyi Denizli- Afyonkarahisar hattına bağlayan demiryolu ‘zarar ediyor’ gerekçesiyle 1988 yılında seferlere kapatılmıştı.

“ÇİVRİL BÖLGENİN TURİZM KENTİ OLMASI İÇİN BU TREN ÇALIŞACAK”

Kapatılan tren garının Çivril Belediyesi tarafından alındığı ancak 6 yıl geçmesine rağmen hala faaliyete geçmediğini söyleyen vatandaşlar; “Bu gar Çivril için önemlidir. Çünkü trenle Çivril’den Sütlaç’a sebze meyve götürürdük ve ekonomik canlanırdı. Tren varken Çivril bir başka güzeldi. Bu gar faaliyete geçerse Çivril’in turizm kenti olma açısından da bir adım önde olmasını sağlayacak. Trenle Sundurlu’ya kadar gidilip oraya gelen turistleri göl manzarası ile buluşturmak ve nostaljik bir atmosfer yaratır. Çivril bölgenin turizm kenti olması için bu trene ihtiyacı var ”dedi.

“SUNDURLU KÜLTÜREL MİRAS OLARAK TESCİLLENMİŞTİ”

Yaklaşık 4 ay önce TCDD Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü Adem Sivri ile Sundurlu Tren İstasyonunda incelemelerde bulunduklarını kaydeden Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Yapılan incelemeler sonucunda 18. Yüzyıldan kalma Sundurlu istasyon sahasının kültür mirası olarak tescillendiğini söylemişti.

“SUNDURLU- ÇİVRİL ARASINDA TURİSTİK BİR GEZİ HATTININ OLUŞTURULACAK”

Başkan Vural, Sundurlu-Çivril arası turistik bir gezi hattının oluşturulması için çalışmalar yaptıklarını ve TCDD Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü Adem Sivri’ye ilk talebimiz Sundurlu ve Çivril arasındaki tren hattının turistik amaçlı şu anki haliyle kullanıma açılmasıydı. Büyük projemiz ise Sütlaç- Çivril- Uşak tren yolu hattının baştan inşa edilmesi ve devlet demir yolu hattına tekrar alınmasını istiyoruz. Olmazsa şimdilik mevcut yolda Sundurlu- Çivril arasında turistik bir gezi hattının oluşturulması” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

Çivrilli vatandaşlar, tren garının faaliyete açılacağı günü merak ettiklerini ve Çivril’in çehresinin ne zaman değişeceğini Belediye Başkanı Niyazi Vural’a sordu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=