TARİH KOKAN CAMİDE RESTORASYON ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 313 views Yorum Yap

Osmanlı mimarisinin başyapıtlarından biri olarak gösterilen tarihi Bayat Cami için Denizli Valiliği ve Çivril Belediyesi tarafından restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışması hız kesmeden devam ediyor.

Yıkılmaktan kurtulan tarihi Bayat Cami’nin 6 ay içerisinde bitilmesi hedefleniyor.

“CAMİ İLK HALİ GİBİ OLACAK”

Tarihi Bayat Cami’nin çevre temizliğinin bittiğini söyleyen Şantiye Şefi Kerem Kağıtoğlu; “Çalışmalara başlayalı 2 ay oldu. Şu ana kadar içeriye iş iskelesi yapıldı. Çatıyı askıya aldık ve güçlendirme çalışmalarına başlandı. Çatıdaki kiremitler alındı. Kiremit altındaki toprak örtü, hasır ve kamışlar temizlendi. İçeride işlemelerin mekanik temizliği yapıldı. Şu anda da mikroenjeksiyon yöntemi ile güçlendirme yapılıyor. Bundan sonraki aşamada da tekrar badana yapılacak ve eksiklikler tamamlanacak. Muhtemelen 10 güne kadar dış duvar güçlendirmeleri yapılmış ve temeller kazılmış olacak. Daha sonra kazılan temellere su tahliyesi drenaj yapılacak. Bahçe düzenlemesi ve duvar inşaatına başlanacak. Duvarlar inşa edildikten sonra mescit yapılacak. Kerpiçleri de hazırlıyoruz. Dış duvarlar bir metre kadar taş olacak ve üzerine kerpiç olacak. Yani taş temel ve taş temel üzerine kerpiç koyacağız. Yani caminin ilk halini yapıp teslim edeceğiz ”diye konuştu.

“ÇİVRİL’DE KERPİÇ USTASILARININ SAYISI AZALIYOR”

Kerpiç kesme işlemlerini yapan Ali kadir Kuzu; “ Kerpiç kesme ustaları gün geçtikçe azalıyor. Çivril’de de sayısı azdır. Ben bu işi çocukken annemden öğrendim. Babam çamuru karıyordu. Bende çamuru anneme götürüyordum. Annem de kalıp yapıyordu. Ondan göre göre bu işin ustası oldum. Ayrıca sıvacılık işleriyle de uğraşıyorum.  3 gündür toplam 4 bin adet kerpiç yaptık.  Daha da kerpiç kesme işlemlerine devam ediyoruz ”dedi.

“BAYAT HALKI CAMİNİN BİTMESİ İÇİN GÜN SAYIYOR”

Caminin bitmesini dört gözle beklediklerini söyleyen Bayat halkı; “Camimiz yok olmaktan kurtuldu. Çivril Belediyesine ve Denizli Valiliği’ne ne kadar teşekkür etsek az. Bizler camimizin yeniden ayağa kaldırılmasını ve tarihimizin yok olmamasından dolayı çok mutluyuz. Son halini çok merak ediyoruz.  O eski yıkık harabe cami yerine tarih kokan cami olacak. Zaten şu anda da restore işlemleri devam ediyor. Bu caminin atmosferi bir başka. Buraya gelince kendimizi huzurlu hissediyoruz” ifadelerini kullandı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=