ATATÜRK’E YAPILAN SALDIRILARA CUMHURBAŞKANI SESSİZ KALDI

Yazar : Tarih : Okunma : 441 views Yorum Yap

Cumhuriyet Halk Partisi( CHP) Çivril Belediye Meclis Üyesi Tunay Yazısı, gündem dışı konuşmasında, Atatürk’e yapılan saldırılara Cumhurbaşkanının sesiz kaldığını ve Diyanet işleri Başkanının da bu saldırıların önderi olduğunu iddia ederek hakkında işlem yapılması gerektiğini söyledi.

CHP meclis üyesi Tunay Yazıcı, tarikatlarda taciz olaylarına da değinerek konuşmasına söyle devam etti: “Siyasal islam yıllardır Cumhuriyetin temel değerlerini aşındırmak gayreti ve çabası içinde olmuştur. Geçmişte olan iktidarlar genellikle siyasal islamın bu hedeflere ulaşmasını engelleyici önlemler almışlardır. Dolayısıyla siyasal islamın yandaşları önlem almamışlardır. Yalnız Ayasofya cami hocası değil ülkenin değişik yerlerinde tarikatlar, cemaatler kendi hedeflerine ulaşabilmek için gencecik çocukları kendi eğitimleri altına alıp cumhuriyete, Mustafa Kemal Atatürk’e karşı bir düşüncede yetiştirmeye çalışmışlardır. Geçmiş günlerde ortaya çıkan tarikatlarla ilgili birtakım olumsuzluklar bunların somut kanıtlarından biridir. Bu vakıflarda, devletlerde tarikatların faaliyet gösterdiği alanlarda taciz olayları yaşanmış hatta bakanın birisi “ Bir kereden bir şey olmaz” diye akıl dışı iddiada bulunmuştur.”

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANI YAPTIĞI KONUŞMAYLA SALDIRILARIN ÖNDERİ OLDU”

Diyanet İşleri Başkanının hakkında gerekli işlemlerin başlatılması gerektiğini vurgulayan Tunay Yazıcı; “Son günlerde Ayasofya’nın camiye çevrilmesi gündeme geldiğinde maalesef bu konularda toplumu aydınlatmakta görevli islamın temel değerlerini insanlarımızın kavramasına katkıda bulunmak görev ile hükümlü olan Diyanet İşleri Başkanı, Ayasofya Camisinin açılışında yaptığı konuşma ile bu saldırıların önderi olmuştur. Diyanet İşleri Başkanının bu konudaki yaklaşımı anında tepki ile karşılaşmalı, yasaların öngördüğü takdirde hakkında gerekli soruşturmaların yapılarak aniden görevden alınması gerekmektedir. Diyanet İşleri Başkanının bu şekilde davranışı köşesine çekilmiş Cumhuriyet ve Mustafa Kemal Atatürk karşıtlarına cesaret vermiştir ”diye konuştu.

“CUMHURİYETİN DEĞERLERİ KORUNMALI”

Atatürk’e yapılan saldırıların Cumhurbaşkanının yanında yapılması ve Cumhurbaşkanının buna sessiz kaldığını belirten Yazıcı şunları kaydetti: ”Sayın Cumhurbaşkanının da bulunduğu Ayasofya Camiinde emekli bir din görevlisi Sayın Cumhurbaşkanının gözlerinin içine bakarak akıl almaz sözler söylemiştir. Ne acıdır ki Cumhuriyetin kuruluşundan 100 yıl sonra bir kişi başında bulunan Cumhuriyetin değerlerini korumak ve bu değerlere karşı yapılan saldırıların karşısında tavır koymak, yargıyı işletmek, görevlileri harekete geçirmekle hükümlü olan Sayın Cumhurbaşkanın yanında söylenmemesi gereken sözcükler kullanılmıştır. Bizi asıl üzen bu saldırıyı yapan kişinin yaklaşımı değil, Sayın Cumhurbaşkanının böyle bir eylem karşısında sessiz kalmasıdır.”

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=