NİLÜFERLERİYLE ÜNLÜ IŞIKLI GÖLÜ’NDE GÖRSEL ŞÖLEN

Yazar : Tarih : Okunma : 327 views Yorum Yap

Türkiye’nin en büyük nilüfer tarlasını bünyesinde barındıran Işıklı Gölü’nde görsel şölen başladı.

Yeşille mavinin buluştuğu eşsiz doğasıyla doğaseverlerin ilgi odağı olan Işıklı Gölü, su üzerindeki görüntüsüyle görenleri hayran bırakıyor.

Her yıl Haziran ayında açan nilüferler bu yıl kuraklık ve havaların erken ısınmasından dolayı bir ay erken açtı.

“NİLÜFERLER 300 DÖNÜMÜ AŞKIN BİR ALANDA”

Geçtiğimiz yıllarda doğal sit alanı ilan edilen Işıklı Gölü birçok kuş ve yaban hayvanlarını bünyesinde barındırdığı 300 dönümü aşkın Türkiye’nin en büyük nilüfer tarlasını oluşturuyor.

Afyonkarahisar’dan doğup Ege Denizi’ne dökülen Büyük Menderes Nehri’ni besleyen kaynakların üzerinde sulama amaçlı regülatör yapılarak oluşturulan 7 bin 300 hektarlık alana sahip Işıklı Gölü’nde biyo çeşitliliği ile de adından bahsettiriyor.

Tatlı su gölü olan ve zengin biyolojik çeşitliliğe sahip Işıklı Gölü, Kufi Deresi, Işıklı Pınarları, Büyük Menderes, Akçay Deresi ve yer altı suları ile besleniyor.

Gölü ziyaret edenler, kuş sesleri eşliğinde ve nilüfer çiçekleri arasında eşsiz bir manzara da kayıkla gezinti yapabiliyor. Fotoğraf severler sulak alan statüsündeki gölde nilüferlerin eşsiz güzelliğinin yanında gün batımı fotoğraf çekimi için bölgeyi tercih ediyor.

NİLÜFELER BU YIL BİR AY ERKEN AÇTI

Haziran ayında tura açılan nilüferlerin bu yıl Mayıs ayı başında açtığını söyleyen tur işletmecisi Özer Çetinkaya; “Tüm Türkiye’de olduğu gibi Işıklı’da kuraklıktan etkilendi. Yaşadığımız kuraklık ve havaların erken ısınması nedeniyle nilüferler bu yıl Mayıs ayı başında açtı.1 Haziran’da başlayacak turların erkene çekilmesini istiyoruz ”dedi.

 

“DOĞA HARİKASI BİR YER”

Işıklı Gölü’nün son 2-3 yıldır çok popüler bir ziyaret noktası haline geldiğini belirten tur işletmecisi Özer Çetinkaya, “Işıklı Gölü, fotoğraf sanatçılarının, evlilik teklifi yapmak isteyenlerin, doğum günü kutlayanların uğrak yeri. Aileleri ile gezebilecekleri çok güzel bir alan. Nilüfer çiçekleri çok büyük bir alanda meydana gelmiş durumda. Seraserli’den başlıyor Akdağ’a kadar uzanıyor. Dönümünü bizde hesaplayamıyoruz. Göz alabildiğince uzanıyor. Biz burada tekne turları düzenliyoruz. Doğa harikası bir yer, biz insanları buraya bekliyoruz, davet ediyoruz ”diye konuştu.

“ÇİVRİL SICAK BİR İKLİME SAHİP”

Nilüferlerin yapraklarının sararmaya başladığını söyleyen Çetinkaya; “Denizli Çivril’in iklimi gereği Nilüfer çiçekleri 1 Mayıs tarihinde açıyor. Şu anda yaprakları sararmaya başladı. Çiçekler 1 Mayıs’tan beri açık durumda ama bize 1 Haziran’da giriş izni veriliyor. Biz yetkililerden bu konuda da biraz yardım istiyoruz. Bu yıl biraz kurak geçti. Burası baraj göleti olduğu için önüne baraj yapıldı. Su oranı biraz azaldı. Geçen yılda kapaklar açılarak menderes nehrine su verildi. Bu yıl ise havaların sıcak olmasından dolayı Nilüfer çiçekleri erken açıyor. Başka bölgelere göre biraz daha sıcak bir iklime sahip. Etrafımız dağlarla çevrili olduğu için sıcak bir havaya sahip bu nedenle Nilüfer çiçekleri 1 Mayıs tarihinde açmaya başlıyor” ifadelerini kullandı.

 

“NİLÜFERLER 7 SAAT AÇIK KALIYOR”

 

Eşsiz güzelliğiyle insanları kendine hayran bırakan nilüferler günün sadece belli bir bölümünde açık kaldığının altını çizen Çetinkaya sözlerini şöyle noktaladı:

“Nilüfer çiçekleri saat 10’da açmaya başlıyor. Akşamüstü saat 17.00’da ise kapanmaya başlar. Yani yüzde 100 açık olan çiçekler akşam saatlerinde yüzde 20 açık kalıyor. Akşama kendini hazırlıyor. Bu nedenle misafirlerimizi sıcak saatlerde bekliyoruz.”

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=