O AĞLARI ÖRÜYOR, EŞİ BALIK AVLIYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 311 views Yorum Yap

Balık ağları av sezonuna hazırlanıyor.

Çivril’in Beydilli Mahallesi’nde yaşayan Sebil Savran, eşi için ilmek ilmek balık ağı örüyor.

 

“GÖLDEN 80 HANE GEÇİM SAĞLIYOR”

Beydilli Mahalle Muhtarı Atilla Savran, kendi kullanacağı balık ağını eşinin ördüğünü belirterek; “3 aydır yasaklar vardı. Ama 1 Haziran itibariyle yasaklar kalkıyor. Yani 1 Haziran’da balık sezonu başlıyor. Bende balıkçılıkla uğraşıyorum. Eşimde bana ağ örmeye başladı. Tamiratlar, sıfırdan örmeler yapıyor. Beydilli’de çiftçilik zayıf ve arazimiz az. Beydilli’de 80 hane gölden geçimini sağlıyor. Burada ağları genelde bayanlar örüyor. Ama erkeklerden örenlerde var. Bende eşime balık ağı örerken yardımcı oluyorum ”dedi.

“HER BALIK İÇİN AYRI AĞ ÖRÜLÜYOR”

Günde 200 metrelik balık ağını ördüğünü söyleyen Sebil Savran; “Dökme örmeyi büyüklerimizden öğrendik. Yıllardır dökme örüyorum. Eşim balıkçılıkla uğraşmayı seviyor. Bende eşime ağ örüyorum. Kendi işimizi görmek için örüyorum. Para karşılığı örenlerde var. Her balığa göre ayrı dökmeler örüyoruz. Şu an ördüğüm ağı turna balığı için yapıyorum.200 metrelik bir ağı bir günde rahat yapıyorum. Satanlar günde daha fazla örüyor. Ev işlerinden kalan bütün zamanımı balık ağı örerek geçiriyorum ”ifadelerini kullandı.

“KÖYDE BALIĞA GİDEN GİTMEYEN HERKES AĞ ÖRMEYİ ÖĞRENDİ”

Önceden köyde ağ örmeyi bilen sayısının az olduğunu ifade eden muhtar Atilla Savran; “ Köyümüzde daha önce bazı kadınlar dökme örüyordu. Daha sonra Halk Eğitim kurs açtı. Şimdi balığa giden gitmeyen herkes balık ağı örmeyi öğrendi. Halk Eğitimin açtığı kursların çok faydası oldu. Beydilli’de yüzde 90 bayanlar kendi eşlerinin ağlarını örüyorlar. Ama yakın köylerden de Beydilli’ye ağlarını getiriyorlar ve para karşılığı ören bayanlarımızda var ”diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=