ÇİFRÇİLERE SON DARBE DSİ’DEN GELDİ

Yazar : Tarih : Okunma : 2.572 views Yorum Yap

Çivril’de tarım arazilerindeki mısır, buğday arpa ve pancar başta olmak üzere ekili alanlar susuzluktan dolayı kurumaya yüz tuttu. Pandemi nedeniyle perişan halde olan çiftçilerin yüz gülmedi birde kuraklık vurdu. Kuraklığın vurması yetmezmiş gibi son darbede Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nde geldi. Yetkililer su vermedikleri tarla sahiplerinden sulama bedeli talep ettikleri iddia edildi.

Çiftçilerin susuzluktan mahsullerinin yanması çiftçileri isyan ettirdi.

Sağ sahil ve sol sahilden gelen suların daha sulama için verilmeden DSİ’nin para talep ettiğini iddia eden çiftçiler mağduriyetlerini dile getirdi.

“ÇİFTÇİLER MAĞDUR OLUYOR SİYASİLER KULAKLARINI MI TIKIYOR”

Geçen yıl 3 su parası ödediklerini ancak 2 kez sulama yaptıklarını söyleyen çiftçiler; “Bu yıl ekili arazilerimiz hep yandı. Haziran’da verilmeye başlayan su daha verilmeden bizlerden para talep ediliyor. Zaten kuraklık ekinlerimizi vurdu. Elimiz aç karnımız hamur birde bizden para talep ediyorlar. Geçen sene para verdiğimiz halde vermedikleri sular ne olacak. Çiftçiler mağdur oluyor siyasiler kulaklarını mı tıkıyor. Bu duruma el atacak kimse yok mu?”diye konuştu.

“PANDEMİDEN SONRA KURAKLIK,KURAKLIKTAN SONRA DSİ YETKİLİLERİ VURDU”

Pandemi nedeniyle zorluklar içinde ayakta durduklarını vurgulayan çiftçiler; “DSİ yetkilileri ile sık sık görüşmeler yapmamıza rağmen hiçbir sonuç elde edemedik. Bizlerde DSİ’nin ‘atık su’ diye tabir ettiği suları tarlamıza kurduğumuz mazotlu pompalarla su çekerek tarlamızı kendi imkanlarımızla sulamaya çalışıyorduk. Bunun üzerine DSİ yetkilileri kendiişlerini bırakıp bizim kendi çabamızla sulamaya çalıştığımız tarlamızdaki sudan da ücret alıyorlar. Tarlaya motoru biz getirdik, mazotu biz kattık. Dişimizden tırnağımızdan artırıp delik deldirdik onunda parasını ödüyoruz. Bizi geçen sene pandemi vurdu bu sene kuraklık. Birde DSİ yetkilileri vurmaya çalışıyor ”ifadelerini kullandı.

“AMACINIZ BİZLERİ SALAK YERİNE KOYMAK MI?”

Sosyal medyadan paylaşım yapan çiftçiler siyasilere seslendi.

İşte yapılan o paylaşım; “Ey Çivril’deki sulama birliği ayranın yok içmeye tahterevalliyle gidiyorsun sıçmaya. Gölde su yok milletten çekirdeğe 2 mısıra 3 yonca ve pancara 4 sulama fişi kesip olmayan suyun parasını almak ne demek. Bizleri salak yerine koymak mı amacınız? Sayın siyasiler bu işe el atın milleti soydurmayın ”dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=