DENİZLİ’DE AYDEMDE 2021 YATIRIMLARINDA EN YÜKSEK RAKAM ÇİVRİL’İN

Yazar : Tarih : Okunma : 243 views Yorum Yap

Denizli Enerji Koordinasyonu Toplantısı için kente gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Çivril’de doğalgaz çalışmalarının hızlanacağını belirtti.

Toplantıya katılan Çivril AK Parti İlçe Başkanı Halil Ertuğrul ve Belediye Başkanı Niyazi Vural, Çıtak Kıralan ve Gürpınar için doğalgaz talebinde bulunduklarını söyledi.

Denizli’de Aydem’de 2021 yatırımlarında en yüksek rakam Çivril olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Çivril AK Parti Belediyeciliği olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e taleplerini iletti.

 

İşte o talepler:

AK PARTİ ÇİVRİL İLÇE TEŞKİLATI

ADM ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. 2021-2022 YATIRIM TALEPLERİ

  1. ÇİVRİL İLÇESİ ALTERNATİF BESLEME YATIRIMI
  2. İMAR YERLEŞİMİ TAMAMLANMIŞ CADDE VE SOKAKLARIN YER ALTINA ALINMASI YATIRIMI
  3. TADİLAT VE İLAVE ŞEBEKE YATIRIMLARI
  4. ÇİVRİL İLÇESİ ALTERNATİF BESLEME YATIRIM

İlçemiz Denizli İli’nin kuzeydoğusunda Uşak ili sınırında bulunmaktadır. Coğrafik yapısı genellikle düz ve elverişli tarım arazilerine sahiptir. Yöremiz halkının en önemli gelir kaynağını tarım ve hayvancılık oluşturmaktadır.

İlçemiz enerjisi Karayahşiler Trafo Merkezi üzerinden temin edilmekte ancak Karayahşiler Trafo Merkezinde kesinti olduğu zamanlarda alternatif bir kaynaktan enerji temini olmaması nedeni ile tüm ilçe elektriksiz kalmaktadır. İlçemiz yakınlarında yapılan incelemelerde Afyon’un Dinar ve Uşak’ın Karahallı ilçelerinde bulunan Trafo Merkezlerinde kapasitenin yeterli olduğu ve ilçemizin ihtiyacı olan alternatif enerjinin getirilebileceği trafo merkezleri olduğu anlaşılmaktadır.

Çivril İlçemiz tarıma dayalı bir yöre olması nedeni ile elektrik yükünün büyük kısmını tarımsal sulama kullanıcıları ile soğuk hava depoları teşkil etmektedir. Ancak son yıllarda yaşanan kuraklıklar nedeni ile yer altı sularının daha derinden çekilebilmesi için motor güçlerinde artış yapılması söz konusu olabileceğinden bahsedilen trafo merkezleri yalnızca alternatif olarak değil, daimi olarak yük aktarılabilecek merkezler olarak da düşünülmektedir.

Devletimizin inşa ettiği ve yapılan araştırmalarda kapasitesinin çok altında çalışan bu trafo merkezlerinin de doğru bir şekilde kullanılabilmesi ve kaynak israfının da önüne geçilebilmesi için alternatif enerjinin bu kaynaklardan birinden veya ileride oluşabilecek güç artışlarını da göz önünde bulunduraraktan ikisinin birden getirilmesi tarafımızca uygun olabileceği mütalaa edilmektedir.

Yapılan analizde Dinar’da bulunan Trafo merkezinin ilçemiz merkezine 30, yük yoğunluğunun ve sulama havzasının bulunduğu noktaya yaklaşık 20 km mesafede olduğu, Karahallı’da buluna Trafo Merkezinin ise ilçe merkezine 30, yük yoğunluğu bulunan bölgeye 40 km olduğu görülmektedir. İlçe teşkilatı olarak talebimizin Dağıtım Şirketince değerlendirilerek 2021 ve/veya 2022 yılları içerisinde tamamlanmasını talep ediyoruz.

İMAR YERLEŞİMİ TAMAMLANMIŞ CADDE VE SOKAKLARIN YER ALTINA ALINMASI YATIRIMI

İlçemiz merkez mahallerine bağlı Adnan Keskin, Fevzi Çakmak, Şehit Fuat Karaosmanoğlu, Rauf Denktaş, Şehit Yüksel Bayar ve Sanayi Caddeleri ile bağlı sokaklarının imar durumlarının oturmuş olması, ayrıca ilçemizin deprem bölgesinde olması nedeni ile yapılaşmanın genellikle müstakil yapılı evlerden oluşması ve bu müstakil evlerin bahçelerinde vatandaşlar tarafından dikilen ağaçların olması ayrıca Denizli Büyükşehir Belediyesi ve Çivril Belediyesi olarak yeşile ve doğaya verdiğimiz önem ile ağaçlandırma çalışmalarımızın enerji hatları ile kesişmemesi için yer altına alınmasını talep ediyoruz.   Gerek belediyemiz gerekse vatandaşlarımız tarafından dikilmiş olan ağaçlar enerji hatları ile kesiştiği noktalarda budanması hatta kesimi yapılması gerekiyor bu nedenle yapılan çalışmalar ve verilen emekler heba olmaktadır. Ayrıca 21 nci yüzyılın modern şehirleşme anlayışı içerisinde şehir içerisinde bulunan havadan giden elektrik ve telefon gibi hatların görsellik açısından da kirlilik teşkil ettiği mütalaa edilmektedir.

Şehir içerisinden geçen elektrik hatları zaman zaman ağaçlara temas etmesi nedeni ile elektrik kesintilerine de neden olmakta. Ayrıca yağışlı havalarda da zaman zaman ağaçlara elektrik vermekte olması nedeni ile vatandaşlarımızı can güvenliğini de tehdit etmektedir. Bu gibi durumlar gerek vatandaşlarımız gerekse muhtarlarımız tarafından sürekli  dile getirilmektedir.

  1. TADİLAT , İLAVE ŞEBEKE VE TRAFO GÜÇ YÜKSELTİMİ YATIRIMLARI

İlçemiz de tadilat, ilave şebeke ve trafo güç yükseltimi gerekli mahallelerde özellikle kasabadan mahalleye dönen bölgelerimizde tadilatı gereken veya ilavesi gereken şebekelerin tadilatı ve ilavelerinin yapılıp iyileştirilmesi gerekmektedir. İklim şartları da göz önüne alındığında ağaçların sürekli elektrik hatlarına değmesi elektrik açmalarına sebep olup yağmurlu havalarda ciddi tehlikeler oluşturabilecek düzeydedir.

İlçe teşkilatı olarak Dağıtım Şirketince değerlendirilerek 2021 ve/veya 2022 yılları içerisinde tamamlanmasını talep ediyoruz.”

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=