TOKALI KANYONU KISIK KANYONU GİBİ TURİZME KAZANDIRILABİLİR

Yazar : Tarih : Okunma : 232 views Yorum Yap

Denizli Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkan Vekili Koray Eren, Çal Kısık Kanyonu’nu ziyaret etti.
TOKALI KANYONU ÇİVRİL’İN CENNETİ OLMAYI HAK ETMİYOR MU?
Gerçekleştirdiği ziyarette incelemelerde bulunan Koray Eren, Kanyonun cezbedici bir güzelliği olduğunu söyleyerek; “Çal Belediyesi’nin yapmış olduğu kanyon asma köprüsü ile doğaseverleri ve turistleri cezbediyor. Çivril turizm şehri olacak ama yapılan pek bir şey yok. Tokalı Kanyonu’na da asma köprü yapılsa uzunluğu ve doğal güzelliği ile turistlerin uğrak noktası haline gelir. Tokalı Çivril’in cenneti olması için herkes elini taşın altına koysa Tokalı turizme kazandırılsa Çivril gerçekten turizm şehri olacak. Hal böyle olunca hem Çivril’e turist gelecek hem de Çivril’de ticaret olacak ”dedi.


“KANYONUN HER YERİ AYRI BİR HEYECAN”
Kanyonda hem dağ tırmanışı hem de yüzücüler açısından uğrak nokta haline gelmesi için çalışmalara hız verilmesi gerektiğini belirten Koray Eren; “Kanyonun bazı yerlerinde yürüyerek, kimi yerinde tırmanarak, bazen de 1,5 metreyi geçen serin sulardan yüzerek geçilmesi mümkündür. Kanyonun 1,5 metre genişliğindeki en dar yerinde gökyüzü görünmez olur. Çünkü 25 metre yükseklikte büyük bir kaya kütlesi yukarıdan düşerek kanyon arasına sıkışıp kalmış ve burada yapılacak en zor şey ise 25 metre yükseklikte yer alan bu kayanın altından yüzerek geçmektir. Kanyon Çal Kısık Kanyonundan farklı olarak gökyüzünün görünmediği noktasının olması ve bazı yerlerde tırmanmak gerektiğidir. Bu dar geçitten sonra kayaların yükselişi yavaş yavaş azalır ve sonunda geniş vadilere dönüşerek Çivril Ovası’na ulaşılır. Dere yatağından yamaçlara tırmanıldığında ise Işıklı Gölü ve Gümüşsu Mahalesi görülür. Ve kanyon çıkışından sonra 2 saatlik bir yürüyüşle Gümüşsu’ya varılır”şeklinde konuştu.
KANYON HAKKINDA
Çivril Tokalı Kanyonu, 20 kilometrelik alana uzanmaktadır. 1600 metre rakımlı kanyon Çivril’in Gümüşsu (Homa) Beldesi’nin 900 metre rakımlı yerleşiminde sona ermektedir. Kanyonun 1200 metre uzunluğundaki kısmı bıçakla kesilmişçesine yüksekliği yer yer 200 metreyi bulan kaya kütlelerinden oluşmaktadır. En geniş yeri 4 metre en dar yeri ise 1,5 metre aralıktaki bu kayaların arasından akan derenin oluşturduğu Akdağ Kanyonu ancak 7-8 saatte geçilebilmektedir.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=