OKUL HASRETİ 80 YAŞINDA SONA ERDİ

Yazar : Tarih : Okunma : 316 views Yorum Yap

Çivril’in Karalar Mahallesinde yaşayan İsmi Kaya ve Ayşe Karakış, yıllar sonra özlem duydukları okuma yazmayı öğreniyorlar.

Çivril Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Karalar Mahallesi’nde okuma yazma kursu açıldı. Bu kursa katılan öğrenciler okuma yazma öğrendi.

Yıllarca okul hasreti çektiklerini ve aileleri okula göndermediği için okuma yazma bilmediklerini söyleyen öğrenciler;” 80 yaşında da olsa ölmeden okuma yazmayı öğreniyoruz. Bu günleri gösteren rabbimize binlerce kez şükürler olsun “dediler.

“YILLAR SONRA OKUMA YAZMA ÖĞRENMENİN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUM”

1941 doğumlu İsmi Kaya, okuma yazma öğrendiği için mutlu olduğunu belirterek;” Annem ölünce babam beni okulla göndermedi. Evde çocuklara baktım. Yıllardır özlem duyduğum okuma yazmaya sonunda başlamak nasip oldu. Çok heyecanlıyım. Yazarken kendimi çok mutlu hissediyorum.  Her gün yazıyorum ”dedi.

“NORMAL BİR ÇOCUKTAN DAHA HIZLI ÖĞRENİYORLAR”

Okuma Yazma Hocası Nilüfer Ezgi Akdoğan, öğrencilerinin öğrenme hızlarının çok iyi olduğunu söyleyerek; “Kursumuz 8 Mart’ta başladı. Düzenli olarak öğrenmeye geliyorlar devamsızlık yapmadılar.  Okuma yazma kurslarında çok fazla kişi olmasına gerek yok. Zaten öğrenme zor onun için az sayıda öğrencimiz var. Köyde de 3 farklı kurs var. Şu an yazılı 4 öğrencim var. İkisi devamlı diğer ikisi arada geliyorlar. Öğrenme hızları yaşlarına göre çok iyi. Normal bir çocuktan daha hızlı öğreniyorlar. Yaşlı oldukları için daha yavaş öğreneceklerini düşünüyorlar ama öyle değil. İkisi de çok başarılılar ve azimliler ”dedi.

“ÖĞRENMENİN YAŞI YOK”

75 yaşındaki Ayşe Karakış, arkadaşıyla yarış halinde olduğunu ifade ederek;” Öğreneceğiz diye uğraşıyoruz ve öğrendikçe mutlu oluyoruz. Hocamız güzel yazdı deyince daha bir istekli yazıyorum. Ödevlerimiz oluyor evde de yazıyoruz. Öğrenmenin yaşı yok ”şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=