ULAŞIM YÜZÜNDEN GERİ KALAN KÖYE HALK EĞİTİM ELİ

Yazar : Tarih : Okunma : 589 views Yorum Yap

Çivril Halk Eğitim Merkezi köylerde kurs vermeye devam ediyor.

Ulaşım sorunu nedeniyle Çivril’in diğer köylerine nazaran geri kalan Karalar Köyüne Çivril Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından çeşitli kurslar açıldı.

13 öğrenci ile dikiş-nakış, ahşap boyama ve kurdele nakış kursu yaptıklarını söyleyen Usta öğretici Zuhal Akdoğan; “ Pandemi nedeniyle çok fazla kişi yok. Karalar köyündeki vatandaşlarımızın istediği üzerine burada kurs açıldı ve elimizden geldiği kadar güzel işler başarmaya çalışıyoruz ”dedi.

“ESKİ EŞYALARI DEĞERLENDİRİYORUZ”

Karalar köyünde nakıştan ahşap boyamaya kadar her türlü kurs olduğuna dikkat çeken giyim ustası Zuhal Akdoğan; “Normalde branşım giyim ama köylerde tek hoca olduğumuz için ahşap boyamalar, nakış, kurdele nakışı yani aklınıza gelebilecek her türlü dikişi her şeyi burada tek başımıza biz gösteriyoruz. Köy yeri olduğu için malzemeler mecburen Denizden geliyor. Malzemelerimizi alıyoruz ve burada boyamalar yapıyoruz. Eskileri değerlendiririz. Mesela evdeki eski sehpadır, dolaptır bunları yeniliyoruz. Yani şimdiki boyaların özellikleri o kadar farklı ki bütün evi komple boyayabilirsiniz. Yatak odası olsun, mutfak takımları, mutfak dolapları onları yapıyoruz. Giyim dikiş yapıyoruz nakış yapıyoruz, makrome yani aklınıza gelebilecek her türlü şey yapıyoruz. Diğer köylerde açtığımız kurslarda öğrencilerim kendine iş yeri açtılar ve gelir sağlıyorlar ifadelerini kullandı.

“AHŞAP BOYAMA YAPAN BIRAKAMIYOR”

Öğrencilerin ilk defa ahşap boyama yaptıklarını söyleyen Zuhal Akdoğan; “İlk olarak ahşapları gördüklerinde bunlar ne olacak ya hani bir güzel bir şey olmaz diye düşündüler. Yapmaya başladığımızda da güzel ve boyama işini öğrendikleri için mutlu oldular. Görmedikleri bir şeyin tabii ki de bilemezler. Yani öğrencilerimize ne kadar anlatsak da bir görsel oluşmadığı için bilinmez ama bir tane önümüzde örnek olunca ve yapıldığında daha iyi anlıyorlar. Ahşap da hastalık gibi bir şey başladığında bırakamazsın. Öğrencilerimin şimdi hoşlarına gitti. Mesela almayan öğrencilerim de tepsi, sehpa almayı düşünüyorlar. Evlerindeki eski sehpaları getirip onları yeniliyorlar ”şeklinde konuştu.

“ŞALVARDAN ÇEYİZ TAKIMINA HEPSİNİ DİKİYORLAR”

Herkesin evinde dikiş makinesi olduğunu ve kullanmayı bilmedikleri için başka yerlerde şalvar diktirmek zorunda kaldıklarını söyleyen Zuhal Akdoğan; “Hemen hemen herkesin makinesi vardı. Evleneli 15 sene olmuş çeyizinde dikişi makinesi getirmiş ama bir kişi dikmesini bilmiyor. Buranın meşhur şalvarı var sürekli gidiyorlar Gürpınar’da diktiriyorlar. Çünkükendilerinde diken birisi yoktu. Şimdi hepsi çok güzel dikiş yapıyor. Yani şalvar, kıyafet, nevresim, çeyiz artık hepsini dikebiliyorlar ”diye konuştu.

“ÖĞRENME ŞENLİKLERİ OLACAK”

Usta öğretici Zuhal Akdoğan; “1- 4 Haziran arası Çivril pazar yerinde öğrenme şenlikleri olacak. Sergilerimiz önceden köylerde oluyordu. Bu sene bütün sergilerimiz eğer pandemi nedeniyle kısıtlama olmazsa Çivril merkezde olacak ”diyerek sözlerini noktaladı.

“ULAŞAMADIĞIMIZ KÖY BİZİM DEĞİLDİR”

Halk Eğitim Müdürü Ramazan Eroğlu teftişe gittiğinde kursiyerler bu kursun kendileri için çok faydalı olduğunu belirttiklerini söyleyerek; “Kursiyerlerimiz bu kurslar sayesinde iş yeri açıp evine gelir sağlamayı düşündüklerini söylediler. Seneye de aynı kursun açılmasını talep ettiler. Karalar köyü ulaşım yüzünden geri kalmış ama Çivril Halk Eğitim Merkezi “ulaşamadığımız köy bizim değildir” düsturuyla köyümüze, giyim, okuma-yazma, kuran kursu, seracılık ve süt sığırı yetiştiriciliği kurslarını açtık ”şeklinde ifade etti.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=