PROJE ÜRETTİ, KENDİ İŞİNİ KURACAK

Yazar : Tarih : Okunma : 299 views Yorum Yap

Karalar Mahallesi’nde Halk Eğitim ve İŞ-KUR destekli Seracılık Kursu açıldı.

Hem bayanların ücret alabilmesi için hem de istihdam sağlamak amacıyla açılan kursta 14 kişi eğitim alıyor.

Derste gördüğü slaytta kendisi proje üreten öğrenci Tuğçe Yoldan, kurs bittikten sonra kendi işini kurup bu yolda ilerlemeyi düşündüğünü belirtti.

“KARALAR KÖYÜ GİRİŞİMCİ KADINLAR KÖYÜ OLACAK”

Aldıkları sertifika ile devlet destekli sera yapmak istediklerini belirten öğrenciler;” Köyümüz geçmişe oranla artık daha aktif bir köy haline geldi. Çeşitli kurslar var ve seracılık kursu bizim için çok büyük avantajlar sağlayacak. Buradan edindiğimiz bilgilerle ve aldığımız sertifika ile kendi işimizi kurmak istiyoruz. Karalar köyü girişimci kadınlar köyü olacak ”dedi.

“DERSTE GÖRDÜ, PROJE ÜRETTİ”

Öğrenci Tuğçe Yoldan, seracılık ile ilgili proje ürettiğini ve kendisini geliştirmek istediğini vurgulayarak; “Derste mini sera yapımını işlerken aklıma bir fikir geldi ve hocamla paylaştım. Hocamızın desteği ile mini sera hazırlığına başladım. Daha sonra projemi tamamladım. İçerisine domates ektim ve kırmızı ışıklandırma yaptım. Kırmızı ışık hızlı çimlendirmesi için önemlidir. Yaptığım projeyi kurs bittikten sonra daha büyük şekilde sera yapıp uygulamayı düşünüyorum. Destekleri için hocama teşekkür ediyorum ”şeklinde konuştu.

“SEBZE YETİŞTİRİCİLİĞİNDE ARTIŞ SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

Ziraat Mühendisi Yunus Emre Çorbacıoğlu, seracılık kursu hakkında şu bilgileri verdi: ”Karalar köyünden talep geldi ve Halk Eğitim ve İş-Kur destekli kursumuzu açtık. Kursumuzun toplam süresi 21 gündür. Pandemi nedeniyle de öğrenci sayımızda sınırlandırma var. 14 kişi ile kursumuza devam ediyoruz. Sebze yetiştiriciliğinde artış sağlamak istiyoruz. En çok domates ve biberde öğrencilerimiz istekli. Karalar köyünde sebze yetiştiriciliğinin daha fazla üretim alanı olmasını sağlayacağız. Öğrencilerimiz çok girişken ve istekliler. Sertifikalarını aldıktan sonra kendiişlerini kuracaklarını söylüyorlar. Karalar Köyü sebze yetiştiriciliği açısından Zengin bir köy olacak.”

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=