SERALARDA FİDELER TOPRAKLA BULUŞTU

Yazar : Tarih : Okunma : 201 views Yorum Yap

Çivril’in Karalar Mahallesi’ne bağlı Karakışla köyünde seracılık faaliyetleri başladı.

Girişimci Ayşe Karakış, seracılığın diğer mesleklere göre gelirinin iyi olduğunu ve eşiyle birlikte 6 senedir seracılık yaptıklarını söyledi.

“GEÇİMİMİZİ SERACILIK VE ÇİFTÇİLİK İLE KARŞILIYORUZ”

Karalar Mahallesi’ne bağlı Karakışla köyünde 3 yıl önce devlet desteklemeli seracılık yapmaya başlayan girişimci Ayşe Karakış;” 41yasindayim eşimle beraber hem çiftçilik hem de seracılık yapıyoruz. Geçimimizi seracılık ve çiftçilik ile karşılıyoruz. Dışarıya arpa, buğday ve ayçiçeği ekiyoruz. Seramızda salatalık, domates, biber yapıyoruz. Normalde 6 senedir bu işi yapıyoruz. Kurs açılmıştı ona gittim. Sertifikamı aldım ve desteklemeye başvuru yaptım. Kabul edildi ve 3 senedir de devlet desteklemeli yapılan serayı kullanıyoruz. Şuan domatesimiz, biberimiz ve salatalığımız var. Salatalık ve biber 45 günde yetişiyor. Domatesler ise 50-55 gün arası yetişiyor ”şeklinde konuştu.

“DIŞARIYA GÖRE SERACILIK ÇOK İYİ”

Isıtma sistemli sera olsa daha iyi olacağını söyleyen girişimci Karakış; “ Burada kazancımız çok şükür iyi. Ama bunun tohumu var, gübresi, elektriği, suyu var. İmkânlar olsa daha fazlası yapılır. Bir ısıtma sistemi olsa daha ve daha fazla ürün alabiliriz. Fidelerimizi dikeli bir hafta oldu. Dışarıya göre seracılık çok iyi. Allah devletimize zeval vermesin. Destek verdi bizde o destekten faydalandık ”ifadelerini kullandı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=