MECLİS OLAĞANÜSTÜ TOPLANDI

Yazar : Tarih : Okunma : 181 views Yorum Yap

2021 yılı birinci olağanüstü meclis toplantısı Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural Başkanlığında Vali Recep Yazıcıoğlu Konferans Salonunda toplandı.

Mazeretleri nedeniyle Turgay Bilgin, Ekrem Çulha, Gönül Emre, Kerim Doruk toplantıya katılmadı.

ÇİVRİL’İN ÖZLEMİ SONA ERİYOR

Gündemin birince maddesi ile ilgili olan konu hakkında bilgi veren Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural; “Çivril, Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yüksek Okullar ve 4 yıllık Uygulamalı Bilimler yazısında Çivril’in yıllardan beri özlemi olan Ziraat Fakültesinin kurulum aşamasındayız. Pamukkale Üniversitesi senatosu Ziraat Fakültesinin kurulması konusunda bir karar aldı. Hazırlanan protokol imzalamasıyla birlikte YÖK’te Ziraat Fakültesinin Çivril’e kurulması için önümüzdeki günlerde karar alacak. Ziraat Fakültesinin Çivril’e kurulmuş olması Çivril tarım ve hayvancılık memleketi burada yapacağımız bütün tarımsal zirai üretimlerin artmasına, kalitesinin artmasına ve daha iyi fiyatlara satışların yapılmasına vesile olacak. Şimdiden Çivril’imize hayırlı uğurlu olsun ”ifadelerini kullandı.

Toplantıya eklenen gündem maddeleri Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Saat 10.45’de ikinci birleşim birinci oturumu Belediye Başkanı Niyazi Vural açtı.

“ÇİVRİL BELEDİYESİ OLARAK ZİRAAT FAKÜLTESİNE DESTEK VERMEYE HAZIRIZ”

Çivril’de açılacak bölümler hakkında bilgi veren Başkan Vural; “Çivril’imizde Bahçe bitkileri, Tarla Bitkileri ve Zootekni Bölümleri açılacak. Bu üç bölüm için 15’er kişi toplamda 45 kişi alınması öngörülüyor. Benim şahsi görüşüm ve üniversitenin inşasını yapan Atasay Kamer beyin görüşü de 15 öğrencinin az olduğu yönünde onu yerine 30’ar kişiden 90 kişi alınsın gibi bir görüş var. Bitki koruma, Toprak Bilimi ve Bitki Beslenme diye üç tane kürsü kurulacak ama öğrenci olmayacak. Çivril hayvan varlığı ve çeşitliliği açısından da Denizli’nin diğer ilçelerine göre avantajlı. Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı ve su ürünlerimiz, bunların hepsini bir arada bulabileceğimiz başka bir ilçe yok. Bu nedenle zootekni bölümünü de Çivril’imizde olması yönünde görüşmeler yapıyoruz. Protokol imzalandıktan sonra YÖK’e sunulacak onay alındığı takdirde Çivril Atasay Kamer Ziraat Fakültesi adı altında okulumuz açılacak. ÇEVAK tarafından öğrencileri burs verilmesi planlanıyor ama protokol daha imzalanmadığı için net bir şey söylemek mümkün değil. Çivril Belediyesi’ne düşen yükümlülükleri de Ziraat Fakültesi için Çivril’in bütün tarımsal ürünlerini bir marka değeri katacağı için, katma değerimizi artıracağı için destek veririz. Kamu kurumlarının birçoğuna destek veriyoruz. Böyle bir eğitim kurumuna destek vereceğimiz için mutluluk duyuyoruz “şeklinde konuştu.

Gündemin birinci, ikinci ve üçüncü maddesi komisyondan geldiği şekli ile gündemin dördüncü maddesi 13 kabul 9 çekimser ile kabul edildi.

 

 

 

 

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=