BİR TARİH DAHA AYAĞA KALDIRILIYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 318 views Yorum Yap

Osmanlı mimarisinin başyapıtlarından biri olarak gösterilen tarihi Bayat Cami, yıkılmaktan kurtuluyor.

Çivril’in Bayat Mahallesi’nde bulunan cami için Denizli Valiliği ve Çivril Belediyesi harekete geçti. Yıkılmaya yüz tutan caminin restorasyonu uzun uğraşlar sonucunda başladı.

151 YILA RAĞMEN SÜSLEMELER KENDİNİ MUHAFAZA ETMİŞ

Duvarlarındaki çiçek ve doğa motifleriyle dikkati çeken tarihi Bayat Camisi’nde restorasyon çalışmaları bir haftadır aralıksız sürüyor. 1870 yılında tamamlanan caminin, aradan geçen 151 yıla rağmen geleneksel süsleme sanatını içeren mimari ayrıntılarını da muhafaza ettiği görülüyor. Çiçek ve doğa motifleriyle işlenen caminin duvarlarında kalem içi süsleme sanatının örnekleri vazo içinde çiçekler, narlar, portakallar ve diğer meyve gruplarının resimleri yer alıyor.

“6 AY İÇERİSİNDE BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Cami restorasyonu hakkında bilgi veren şantiye şefi Kerem Kağıtoğlu; “Bayat Camisinde ilk olarak çevre düzenlemesi yapıyor ve kabaca temizliyoruz. Haftaya kalemkarlarımız gelecek ve içeride bulunan süslemeleri yapacaklar. Duvarları askıya alacağız ve çatı sökülecek. Yağmur falan yağarsa zarar görmemesi için çatıyı branda ile kapatacağız. Cami bahçesine iki odalı lojman gibi bir misafirhane yapacağız. Tuvaletleri düzenleyeceğiz, şadırvan yapılacak. Cami çevresindeki duvarlar erimiş onlar yenilenecek.  Duvarların üzerine harçlı sıvalar yapılmış onları kaldırdık. Toprak sıva yapacağız.  Şubat 2022 yılına kadar süremiz var ancak 6 ay içerisinde bitirmeyi planlıyoruz.  Camide hiç beton olmayacak ve tamamen toprak ile yapılacak. Duvarların da temelden gelişi taş olacak. Üzerlerine çatı örtüsü yapıp kiremit ile kapatacağız” şeklinde konuştu.

“DUVARLARIN YALITIMI YAPILACAK”

Kağıtoğlu; “Caminin rutubet almaması için duvarların dibi bir metre kadar kazılacak. Kazılan yerler biraz hava alacak. Daha sonra yalıtımı yapılacak ve etrafından drenaj boruları geçirilecek. Sonra o borular bir yere akıtılacak. Amacımız cami içerisindeki süslemeler rutubet alıp atmasın ”dedi.

“CAMİ HEM MİMARİSİ HEM DE SÜSLEMELER İLE ÇOK ÖNEMLİ BİR CAMİDİR”

Yok olmaya yüz tutan caminin restorasyonun başladığına sevinen mahalle halkı; “ Yıllardır yapılmayı bekleyen cami de restorasyon sonunda başladı. Tarihine sahip çıkmayan yok olmaya mahkumdur. Çatısı başta olmak üzere birçok yeri dökülüyordu. Sonunda yetkililer sesimizi duydu ve tarihimiz ayağa kaldırılıyor. Cami hem mimarisi hem de süslemeler ile çok önemli bir camidir. Bu gibi Sundurlu’da bulunan cami de en kısa sürede restorasyon yapılırsa çok iyi olur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz ”ifadelerini kullandı.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=