ÇİVRİL BU PLANSIZLIKLA YÖNETİLEMİYOR, YÖNETİLEMEZ!

Yazar : Tarih : Okunma : 293 views Yorum Yap

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Çivril Belediye Meclis Üyesi Nuran Şafak, Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural’ın plansız ve programsız hareket ettiğini iddia etti.

Nuran Şafak, 2019 yılı faaliyet raporunda yapılması planlanan ancak 2020 faaliyet raporunda yer almayan Bayraktepe’ye kır düğün salonu ve Çivril’e yapılacak olan hamamın hayal olduğunu söyledi.

Faaliyet raporu hazırlanırken 5393 sayılı belediye kanununun 5b- maddesine göre düzenlenmesi gerektiğini belirten Şafak; “5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanununun 4 maddesinin 4. fıkrasında belirtilen şeklinde; Stratejik plan ve performans programına göre yürütülen faaliyetlerin; belirlenmiş Performans ölçütlerine göre hedef gerçekleşme durumu ile oluşan sapmaların nedenlerini ve belediye borçlarının durumunu açıklayan faaliyet raporunu hazırlar” şeklindedir. Bu yasaya göre değerlendirme yaptığımızda hedefler ve hedeflerden sapma ve gerçekleştirme oranları ayrıntılı belirtilmemiştir ”dedi.

“SADECE TÖRENLERE KATILARAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI YAPILMAZ”

Faaliyet raporuna baktıklarında bol bol resim gördüklerini ifade eden Nuran Şafak; ”Bu resimleri de incelediğimizde başka kurumların yapmış olduğu törenlere Çivril belediye başkanı olarak katılım sağladığını gördük. İki yıldır en iyi yaptığınız iş törenlere katılmak olmuş. Sayın başkan Belediye başkanlığı bu değildir. Her fırsatta belediyede tasarruf yaptık diye övünüp duruyorsunuz. Bu size belediye personelinin maaşlarını ödeme kolaylık sağlamıştır. Fakat insanların yaşam kalitelerinden ödün verilerek yapılan tasarruf, tasarruf değildir. 2019 yılında 48.293 m² beton parke taşı döşemişsiniz. 2020 yılın da 5 mahalleye 55.400 m beton parke taşı döşenmiş. 77 mahallenin sadece 5’inde mi beton parke taşına ihtiyaç vardı? Diğer mahallelerin yolu kaldırımı tamam mı? Asfalt yapılacak yol kalmadı mı? Çivril Belediyesi’nin asfalt makinesini bir kere bile kullanmamışsınız” şeklinde konuştu.

“TURİSTLER MAHALLELERDE DERELERE MERALARA AKAN KANALİZASYONU AKIŞINI MI İZLEYECEK?”

Başkan Vural’a Çivril’e gelen turistleri moloz yığını ile mi karşılayacaksınız diyen Şafak; “Turizmi çok önemsiyorsunuz, Çivril’in turizm kenti olsun istiyorsunuz. Bu düşüncenize bizde katılıyoruz. Gerektiğinde Çivril’in bir turizm merkezi olması için bizler de destek veririz. Fakat gelen turistler bu tozlu çamurlu yollarda mı dolaşacak? Denizli’den Çivril’e gelen turistleri önce moloz yığını ve 7 yıldır bitirilemeyen ticaret borası levhasıyla mı karşılayacaksınız? Gelen turistleri altyapı sorunu çözülememiş. Mahallelerde derelere meralara akan kanalizasyonu akışını mı izleyecek? Karabedirler tepesindeki çöplüğe baktığımızda içler acısı zaman zaman çöplükte çıkan yangın insan sağlığını olumsuz etkilediği gibi canlıları da olumsuz etkilemektedir” diye ifade etti.

“ÇİVRİL ÇAĞDAŞ BİR KENTTE OLMASI GEREKEN HİZMETLERİ ALMAK İÇİN KAÇ YIL BEKLEYECEK”

Çivril’e katı atık bertaraf tesisinin planlanmasının üzerinden 7 yıl geçtiğini belirten Şafak; ”Denizli’nin birçok ilçesine katı atık tesisi veya aktarma istasyonu kuruldu. Çivril hala daha vahşi depolamaya devam etmekte. Çivril çağdaş bir kentte olması gereken hizmetleri almak için daha kaç yıl bekleyecek.2 yıldır Çivril’de otopark ve trafik sorununu çözemediniz. Çözmek için bir projenizin de olmadığını gördük. Üstelik kaldırımlar araçlarla işgal edilmekte engellilerin ve yayaların geçişleri engellenmektedir.  Çivril’e bu hiç mi hiç yakışmıyor. İlçemizde yetişen tarım ürünlerinin tanıtımı, bu ürünlerin üretiminden satışına kadar olan sorunların ulusal kanallarda bilgilendirme çalışmaları yaptınız. Dünyayı Gezelim ve Mutfağım Şahane programlarının çekimi Çivril’de yapıldı. Bu tanıtım programlarının sonucuna baktığımızda tanıtımın başarılı olmadığını görüyoruz. Çiftçinin, üreticinin ürünlerinin hala daha bir pazar bulamadığını bu saatten sonra elmaların çürüğe gideceğini gördük. Yanlış tarım politikalarının sonucunda çiftçimiz, üreticimiz mağdur olmuştur ”ifadelerini kullandı.

“ÇİVRİL BUNU HİÇ Mİ HİÇ HAK ETMİYOR”

Başkan Vural’a elma üreticilerine neden destek olmadığını soran Şafak; “Sayın başkan iktidar yanlısı belediye başkanısınız, büyük şehirle aynı partidensiniz. Çiftçinin elmasının değerinde satılması için yeterli çalışmayı neden yapamıyorsunuz? Performans programınızda 2024 yılına kadar kişi başına düşen yeşil alan 20 m2’ye çıkarmayı hedeflemişsiniz. İnşallah hedefinize ulaşırsınız, Yeşil Çivril’e yakışan güzel bir kazanım olur. Fakat 2020 faaliyet raporuna baktığımızda Çivril merkeze ve mahallelerine yeni bir park mesire alanı kazandıramadığınızı gördük. Mevcut imar planında yeşil alan olan yerleri bile park alanına dönüştüremediniz. Park ve bahçelerin bakım ve onarımını zamanın da yapamadınız. Kaldırımlarda ottan geçilmedi. Çivril bunu hiç mi hiç hak etmiyor ”dedi.

“AT ÇİFTLİĞİ PROJESİ NEDEN VERİMLİ ARAZİYE IŞINLANIYOR”

Planlamalar ne zamandan beri faaliyet olarak sunuluyor diye eleştiren Şafak; “2019 yılı faaliyet raporun da Bayraktepe ‘ye yapılması planlanan kır düğün salonu projesi vardı.2020 yılındaki faaliyet raporuna baktığımız da kır düğün salonu projesinden bir eser göremedik. Kır düğün salonu bir hayaldi galiba, gerçek olamadı. Salonu 2019 yılı faaliyet raporunda İğdir’e yapılması düşünülen at çiftliği projesinden bahsediliyor. 2020 yılı faaliyet raporuna baktığımız da at çiftliği projesinin Haydan Mahallesine hem de verimli araziye ışınlandığını gördük.2019 faaliyet raporunda Çivril’e yapılması düşünülen hamam proje çalışması vardı. 2020 faaliyet raporunda proje çalışmasında hamamı göremedik. O da bir hayal oldu. Değerli Çivrilliler bu yıl da hamamsız kaldık.173 adada belediye iş merkezi yapılması iki yıldır planlanıyor. İnşallah 2024’e biter. Planlamalar ne zamandan beri faaliyet olarak sunuluyor. Bunu da bilmiyorum. Sayın başkan plansız ve programsızlığına bir anlam verebilmiş değiliz. Çivril bu plansızlıkla yönetilemiyor yönetilemez ”şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=