HAYVANCILIKLA UĞRAŞANLARA MÜJDE! 150 BİN LİRA KREDİ

Yazar : Tarih : Okunma : 694 views Yorum Yap

Denizli’de küçükbaş hayvan yetiştiriciliğini geliştirmek için çalışma başlatıldı. Proje kapsamında Denizli Valiliği ve Ziraat Bankası arasında protokol imzalandı.

Denizli genelinde küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaşması, kırsal alanda gelir kaynaklarının arttırılması, köyden kente göçün önlenmesi amacıyla uygulanacak olan “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında Valilik ve T.C. Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.

Protokol kapsamında uygulanacak olan Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var projesiyle; küçükbaş hayvan işletmelerinin dişi hayvan varlığının asgari 100 başa ulaştırarak sürdürülebilir ekonomik işletmeler oluşturulması, atıl işletme kapasitelerinin üretime kazandırılması, kırmızı et üretiminin arttırılması, yerel üretimin teşvik edilerek üreticilerin gelir seviyesinin artırılması amaçlanıyor.

Proje; kendi adına küçükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan veya daha önce yapmış olanlardan, işletmesinde 6-24 aylık dişi hayvan sayısının asgari 100 adete tamamlanması, kredi süresince (azami 7 yıl) işletmesinde dişi küçükbaş (6-24 ay dişi ) hayvan sayısının 100 baş altına düşmemesi, banka tarafından üretici başına 150.000 TL kredi kullandırılmasını içeriyor.

Proje başvuruları İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine yapılacak.

Başvuru Sahibinde Aranılacak Şartlar:

(1) Başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olması.

(2) Projenin başlangıç tarihi itibariyle faal olarak küçükbaş hayvancılık yapıyor veya daha önce küçükbaş hayvancılık yapmış olması.

(3) İlk kez küçükbaş hayvancılık faaliyetinde bulunacak olanlar Proje kapsamında değerlendirmeye alınmaz. İşletme devir alarak başvurmaları halinde de başvurular kabul edilmez.

(4) Proje kapsamında alacağı hayvanlarla birlikte işletmesindeki dişi küçükbaş hayvan varlığını asgari 100 (yüz) başa ulaştırmalı ve Proje kapsamında kullanacağı Yatırım Kredisinin devamı boyunca Proje kapsamındaki ırklara sahip dişi hayvan varlığını, Proje kapsamında edindiği hayvan sayısının/100 (yüz) başın (hangisi yüksekse) altına indirmemelidir.

(5) İşletmesinin bulunduğu yerde ikamet ediyor olmalıdır.

(6) Küçükbaş hayvancılık yapmaya elverişli ve Proje kapsamında edineceği hayvanlarla tüm sürüsünü barındırma kapasitesi bulanan barınağa (ağıla) sahip olmalıdır.

(7) Faaliyet gösterdiği bölgede bulunan meralardan yararlanıyor olmalı, mera kullanımına engel hali bulunmamalı ve/veya yılık kaba yem ihtiyacının asgari 50’sini yetiştirme imkânına sahip olmalıdır.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

 width=