BÖYLE GİDERSE ÜRETİM YAPACAK ÇİFTÇİ KALMAYACAK!

Yazar : Tarih : Okunma : 307 views Yorum Yap

ÇİFTÇİYE DESTEK YERİNE DESTEKLEME PARALARINA EL KOYULDU

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Çivril’de çiftçinin yaşadığı sıkıntıları mecliste dile getirdi.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, çiftinin destekleme paralarına yasal olmadığı halde bloke koyulmasını sert dille eleştirdi.

“YASAL OLMADIĞI HALDE ÇİFTÇİNİN PARASINA BLOKE KOYULDU”

Yapılan haksızlıklara göz yumulduğu sürece üretim yapacak çiftçinin kalmayacağını vurgulayan Yasin Öztürk; “Ülkemizin her bölgedeki çiftçilerin elektrik borçları nedeniyle sıkıntı yaşıyor. Çiftçilerimizin ekim dönemi başladı ama kimsede ne tohum ekecek ne gübre alacak ne ekim yapacak para var. Zaten çiftçi kuraklık nedeniyle geçtiğimiz yılı zararla kapattı. Bekledi,  belki iktidar halimize acır da desteklemelerle bizi en azından ekim yapabilir hale getirir. Ama iktidardan desteği geçtik. Birde çiftçinin tepesine sulama birlikleri bindi. Sulama birlikleri Denizli’de Irgıllı, Beyköy, Karayahşiler, Çıtak, Çal, Baklan Ovasında, Acıpayam’da, çiftçilerin destekleme paralarına el koymaya başladı. Gübre desteği, süt desteğiyle çiftçinin ziraat bankasındaki parasına yasal olmadığı halde bloke koydurdu. İktidara çiftçi adına sesleniyorum. Bu uygulamalara göz yumduğunuz sürece elinizde üretim yapabilecek çiftçide kalmayacak ”ifadelerini kullandı.

“BU ÇİFTÇİYLE DALGA GEÇMEKTİR”

Kuru tarımın su yetersiz olduğu bahanesiyle yüzde 50’ye çıkarılmasını eleştiren Öztürk; “O kadar güleç kararlar alınıyor ki Devlet Su İşler(DSİ) 3 Mart’ta su yetersiz bahanesiyle kuru tarım oranını yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkardı.  Buğday, arpa, haşhaş ne zaman ekilir biliyor musunuz? En geç Şubat ayında toprağa ekilir. Bu çiftçiyle dalga geçmektir. Ya da ne haliniz varsa görün demektir. Güler misin, ağlar mısın? Birde tarım bakanına tavsiyem var. Çiftçinin hayrına bir şey yapacaksa şayet tarımsal sulamada kullanılacak elektriğin tahsilatını bölge bazında hasattan hasada yapın ki çiftçi dağıtım şirketlerinin, sulama birliklerinin insafına kalmasın. Ürününü sattıktan sonra ödemesini yapabilsin ”şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=