“TÜRK BAYRAĞININ YIRTIK VE DİREĞİNİN PASLI OLMASI KANUNEN DE SUÇTUR”

Yazar : Tarih : Okunma : 183 views Yorum Yap

Çivril’in Irgıllı Mahallesi’ndeki bakımsız Atatürk Anıtı’yla ilgili çağrıda bulunan CHP Çivril İlçe Başkanı Bedri Ataş, ve Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Tunay Yazıcının birlikte yaptıkları açıklamada “Kanunda Türk bayrağının kullanılacağı direğin boyasına kadar belirtilmektedir. Böyle bir bakımsızlığın olması kabul edilemez. Sayın Kaymakam’ımız anıtla ilgili göreve davet ediyoruz” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çivril İlçe Başkanı Bedri Ataş ve Cumhuriyet Halk Partisi Meclis Üyesi Tunay Yazıcı Irgıllı Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı’nın yıkık dökük görüntüsü üzerine açıklama yaptılar.

Anıttaki bayrağın eskimiş olmasına ve direğin küflenmesine ilişkin de konuşan Ataş ve Yazıcı Kaymakam Armağan Önal’a seslenerek, konuyla ilgili adımların atılmasını istediler.

 

“TÜRK BAYRAĞININ YIRTIK VE DİREĞİNİN PASLI OLMASI KANUNEN DE SUÇTUR”

Kanunlarda Türk bayrağının nasıl olması gerektiğine dair maddelerin açık olduğunu belirten Ataş ve Yazıcı “Şanlı bayrağımız ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en önemli değerlerindendir. Çivril’imizin Irgıllı Mahallesi’nde bulunan Atatürk Anıtı bu değerlerin korunması noktasında eksiklikler barındırmaktadır. Özellikle anıttaki Türk bayrağının yırtık ve direğinin paslı olması kanunen de suçtur. Türk Bayrağı Kanunu’nun 7. Madde’sinde, ‘Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz’ denilerek, açık ve net bir şekilde durum mevzuat kapsamına alınmıştır. Kanunda Türk bayrağının çekileceği direğin boyasına kadar belirtilmektedir. Böyle bir bakımsızlığın olması kabul edilemez. Sayın Kaymakam’ımız anıtla ilgili göreve davet ediyoruz” dediler.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=