3 YILIN SONUNDA RESTORASYON BAŞLADI

Yazar : Tarih : Okunma : 368 views Yorum Yap

Çivril’in Işıklı Mahallesi’nde bulunan Çarşı Camii üç senedir ibadete açılmayı bekliyor.

1960 yılında yapıldığı söylenen ve şuan koruma altında olan caminin restorasyonuna başlandı.

3 sene önce Çarşı Cami’sinin tavanının bir kısmı düşmüş ve bazı yerlerinin hasarlı olmasından dolayı caminin kapısı kapalı ve cemaat camiyi kullanamıyordu.

 “KORUNAMAMASINDAN DOLAYI BU HALE GELDİ”

Işıklı Mahalle sakinleri caminin restore edilmesinden dolayı mutlu olduklarını dile getirerek; “Camimiz koruma altında idi. Ama korunamamasından dolayı bu hale geldi. Burası birinci derece sit alanı koruma altında. Yıllar önce cami cemaati namaz kılarken tavanın çökmesinin olası bir felaket olabilirdi. Avize yerlerde, tavanın çökmesiyle halılar perişan durumdaydı. Ayrıca kubbe kısmındaki sıva çatlağını da yetkililere daha önce iletmiştik ve bugüne kadar hiçbir şey yapılmadı.3 yıldır camimizin restore edilmesini bekliyoruz. Sonunda caminin restorasyonu başladı ”dedi.

“AŞAĞI CAMİDE ÇARŞI CAMİSİNDEN FARKSIZ”

Işıklı Mahallesi Çarşı Camii cemaati mahallenin diğer camisi olan Aşağı Camiye giderek ibadetlerini gerçekleştiriyor. Aşağı Camiinin de durumunun pek iç açıcı olmadığını ifade eden cami cemaati; “Rutubetten dolayı cami duvarlarının ve tabanının hasar gördüğünü belirtiyor. Aşağı Cami kapı girişinde cemaati ağır bir rutubet kokusu ile karşılıyor içeri girildiğinde ise her adımda gıcırdayan bir taban, çatlamış sıvalar ve her an göçecek hissi bekliyor. Bu camiye de gerekli işlemlerin yapılmasını yetkililerden talep ediyoruz. Camilerimiz korunsun ”ifadelerini kullandı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=