GÜNEŞE ALDANAN MEYVE AĞAÇLARINI KAR VE DON VURDU

Yazar : Tarih : Okunma : 190 views Yorum Yap

Çivril’de son günlerde zaman zaman etkili olan kar yağışı ve soğuk havadan dolayı erken çiçek açan ve çiçek açmaya hazırlanan meyve ağaçları zarar gördü.

Kış mevsiminden ilkbahara doğru geçilirken güneşe aldanıp erken çiçek açan ağaçlar, kar yağışından ve soğuk havadan etkilendi.

Mart ayında yağan kar, “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır” atasözü de bir kez daha doğruladığını söyleyen vatandaşlar, küresel ısınmadan dolayı iklimlerin değiştiğine vurgu yaptı.

Ülke genelinde etkili olan yağışlı hava bir süredir Çivril’de de etkisini gösteriyor. Akşam saatlerinde etkili olan yağmur, sabahın ilerleyen saatlerinde yerini kara bıraktı.

Çivril’de etkili olan kar yağışı hem şaşkınlık hem de mutluluk yaşattı.

Karın tadını çıkarmak için dışarıya çıktıklarını söyleyen vatandaşlar; “Kar yağdığını gördük ve dışarı çıktık. Arabaların üzerinde biriken karları topladık az da olsa kartopu oynadık. Arabaların üzerine yağan karlara Çivril yazdık. Kar yağışı altında yürüyüş yaptık. Atalarımız yıllar önce söylemiş bu sözü, “Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır ”dedi.

Olumsuz hava şartları tarım ürünlerini olumsuz etkilemeye devam ediyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda don felaketi başta kayısı, şeftali ve badem olmak üzere birçok meyvede zarara neden oldu.

ÜRETİCİ YİNE ZARARDA

Çiftçiler ürünlerinin dondan etkilenmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirerek; “Kar yağışının etkili olmasıyla birlikte gece hava dona çekti. Sonra çiçek açan meyve ağaçlarımızı don vurdu. Biz çiftçi olarak yine mağdur olduk. Zararımız nasıl karşılanacak. Tedirginiz ve üretici olarak zararımız çok.  Yetkililerin bu konuya ivedi olarak el atmasını talep ediyoruz ”şeklinde konuştu.

 

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=