ALICI BULAMAYAN ÇİVRİL ELMASI ÇÜRÜĞE GİDİYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 3.756 views Yorum Yap

Türkiye’nin ‘elma cenneti’ Çivril’de depolarda bekleyen elmalar çürüğe gidiyor.

Elmalarının satılamadığı için çürüğe gitmesine üzülen çiftçiler; “Elma para etmedi, üretici perişan, artık sesimizi duysunlar” diye feryat etti.

“ELMADA GELİR YOK GİDER ÇOK”

Ürettikleri elmaları satamadıkları için mağdur olduklarını belirten çiftçiler; “ Geçen yıl az da olsa kar elde etmiştik ama bu yıl hiç kar edemiyoruz. Çünkü baksı 300-400 liraya gidiyor. Bunun masrafı zaten o kadar tutuyor. Herkes zehir parası cebinden ödemek zorunda kalacak. O yönden çiftçi mağdur. Depo parası, ilaç parası, budama ve toplama için işçi parası hepsini topladığında zaten çiftçiye bir şey kalmıyor. Gelirimiz yok giderimiz çok. Yetkililerden bu konu da yardım bekliyoruz ”dedi.

“SAĞLAM ELMALAR DA ÇÜRÜĞE GİDİYOR”

Elma üreticilerinin girdi maliyetleri yüzünden sağlamının da çürüğe gitmesinden yakınan çiftçiler; “Çivril’de elma üreticiliği yapan herkes aynı sıkıntıyı yaşıyor. Üretici sağlam olan elmayı da çürüğe vermek zorunda kaldı. Sağlam elmayı kışın satarız umuduyla depolara koymuştuk beklediğimiz gibi olmadı. Zarardayız bu zararı nasıl karşılayacağız bilmiyoruz. Seneye de böyle olursa diye şimdiden endişe duymaya başladık ”şeklinde konuştu.

ÜRETİCİ ZARARDA

Üreticiler bu kadar zor durumda iken neden yardım olmadığını soran çiftçiler; “ Bizim de evimiz barkımız çoluk çocuğumuz var. Bizde elmalarla geçimimizi sağlıyoruz. Kar edemedik zarar ettik. Zaten şu zaman da geçim zor iyice zor olacak. Allah çiftçilerin yardımcısı olsun ”dedi.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=