“ATA MİRASI YOK OLUP GİDİYOR”

Yazar : Tarih : Okunma : 646 views Yorum Yap

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çivril Belediye Meclis Üyesi Gönül Emre, Menteş Mahallesi’nde bulunan Menteş Cami’nin kaderine terk edilmesine ve yetkililerin buna duyarsız kalmasına tepki gösterdi.

“ACİLEN RESTORE EDİLMESİ GEREKİYOR”

Menteş Mahallesi’nde toprak damlı caminin kaderine terk edilmesine tepki gösteren meclis üyesi Gönül Emre; “Menteş Mahallesi merkeze 2 kilometre uzaklıktaki caminin her yeri yıkık durumda. Çatısı akıyor. Bir yıl önce mecliste dile getirdim. Sundurlu ve Menteş Camileri acilen restore olması gerekiyor. Hatta Belediye Başkanına söyledim. Caminin toprak damı yıkılmak üzere damın üstüne örtüyle koruma amaçlı bir şey yapılsa da restorasyon çalışması başlayıncaya kadar korunsa olmaz mı dedim. Bir yıldır hiçbir şey yapılmadı. Geçmişimize sahip çıkmalıyız. Gelecek nesillere bu mirasımızı aktarmalıyız. Burası ata mirası olan bir cami. Bu cami acilen restore edilmesi gerekiyor. Nasıl Savranşah Camisi yapıldı ve şimdi de bayat camisi restore çalışması başlatıldı ise burası da yok olmadan acilen restore kapsamına alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

“CAMİ ÇOK ESKİ ÇAĞLARA DAYANIYOR”

30 yıl önce yeni cami yapılınca Menteş Camisine bakım yapılmadığını dile getiren Emre; ”Cami göçtü göçecek. Yarısı zaten yıkılmış gidiyor. Tavanlar, kapılar, duvardaki boyamalar dökülüyor. Ayrıca caminin ortasında bulunan direk üzerinde olan işaretler ve çizgiler çok eski çağlara dayandığını göstergesidir. İnsan resmi, ibrik, ok ve kılıç gibi işaretler bulunuyor. Bu miraslarımıza acilen sahip çıkmamız gerekiyor. Cami göz göre göre yok olup gidecek. Biz buna sessiz kalmayalım ve duyarsız olmayalım. Çivril belediye Başkanından rica ediyorum bu çağrımıza duyarsız kalmasın “şeklinde konuştu.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=