ÇİVRİL’DE AFYON ÇAPASI BAŞLADI

Yazar : Tarih : Okunma : 778 views Yorum Yap

Çivril’de çiftçilerin afyon çapası mesaisi başladı.

Çivril’in Menteş Mahallesi’nde afyon(Haşhaş) çapası yapılıyor.

Çocukluğundan bu yana afyon çapası yaptığını söyleyen Raziye Gökçe; “Afyonun otlarını kesiyoruz. Sık olan yerleri seyreltiyoruz.  Sonra büyümeye bırakıyoruz. Afyonun durumuna göre bazen tek bazen çift çapa yapıyoruz. Çapa yaparken büyükleri kesmemeye ve otlarını düzgün temizlenmesine dikkat edilmesi gerekiyor. Verim daha güzel olması için afyonun sık olmaması gerekir. Afyona daha sonra gübre atılır. Eğer yağmurlar yağmazsa birde sulama yapılır. Çapaya Mart ayında başlanır. Nisan, Mayıs aylarında pancar, daha sonra şeftali ve elma arılamaya, Ayçiçek ve kozak kırmaya gideriz. Sezonu Aralık ayında bitiririz ”şeklinde konuştu.

“TEKNOLOJİ İLERLEDİ VE İNSAN AFAZLA İHTİYAÇ YOK”

Eskisi kadar gençlerin bu işlerde çalışmadığını belirten Gökçe; “Yaz aylarında bazı öğrenciler okul harçlıklarını çıkartmak için çalışıyor. Ama eskisi gibi rağbet görmüyor. Şu anda herkes tarlaya değil, esnafın yanında çalışmayı daha verimli buluyor.  Teknoloji ilerledi ve eskisi kadar çapa yapamıyoruz. Tırmık çekiliyor aralarına çapa yapılıyor. Ot zehri atıp bırakıyorlar. Eskisi kadar insana ihtiyaç duyulmuyor. Kol gücünün yerine makine gücü kullanılıyor. Önceden bir ay çapa yapıyorduk şu an ise 10-15 gün yapıyoruz ”ifadelerini kullandı.

“EŞLERİMİZE DESTEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Eve destek olmak için çalıştıklarının altını çizen Gökçe; “Grubumuzun ismi de ‘Emekçi Kadınlar Grubu’. Az çok her şeye gidiyoruz. Sadece eşimizin çalışmasıyla geçim zor. Onun için eşlerimize destek olmak ve çocuklarımıza daha güzel şartlarda okutmak için var gücümüzle çalışıyoruz. ”dedi.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=