ÇİVRİL BELEDİYE BAŞKANI KİMDEN ÇEKİNİYOR?

Yazar : Tarih : Okunma : 1.386 views Yorum Yap

HAKLARI VERİLMEYEN KÖYLER İHANETE UĞRUYOR

Kırsal mahalle ayrıcalığı ile köylerin birçok vergiden muaf olacağını ve köylünün kazanç elde edeceğini söyleyen Koray Eren; “Köylünün hakkını bilerek vermeyen ve gasp eden Çivril’e ve köylüye ihanet ediyor” dedi. Eren, Kırsal Mahalle önergesinin AK Partili ve MHP’li üyelerin oyları ile meclis gündemine alınmamasına da tepki gösterdi.

İYİ Parti Çivril ve Denizli Büyükşehir Belediye meclis üyesi Koray Eren, Çivril mahallelerinin bir an önce Kırsal Mahalle statüsüne geçirilmesi gerektiğini söyledi. Konuyu meclis gündemine getiren Eren; “Büyükşehir Belediyesi kanununda yapılan   ‘Kırsal Mahalle’ değişikliği acilen Çivril’de de uygulanarak köyler kırsal mahalle statüsüne geçmelidir ”diye konuştu.

“HALKIMIZIN MENFAATİNE ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ”

Büyükşehir yasası ile tanınan haklardan tüm köylerin faydalanması gerektiğini belirten Koray Eren; “Biz çiftçimizi köylümüzü korumak kollamak halkımızın menfaatine çalışmak zorundayız. Böyle bir hak varsa Çivril’in tüm köyleri faydalanmalı” dedi.

“16 EKİM 2020’DEN BERİ KİMSENİN AKLINA GELMEMİŞ”

Çivril Belediyesi Mart ayı meclis toplantısında gündeme alınmak üzere önerge veren İYİ Partili Koray Eren 16 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan kanun değişikliğiyle kırsal mahallelerin oluşmasına imkân tanındığını ancak bundan kimsenin haberi olmadığını belirtti. Verdiği önerge AK partili ve MHP’li meclis üyelerinin oyları ile reddedilen Koray Eren Meclis toplantısından sonra basın mensuplarına yaptığı değerlendirmede 2012 yılında değişen Büyükşehir Yasası ile köylerin mahallelere döndüğünü hatırlatarak, bu yüzden tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğinde sorunlar yaşandığını söyledi.

EMLAK VE SUYA YÜZDE 50 İNDİRİM

Kanun değişikliğiyle kırsal mahallerde yaşayan vatandaşların önemli kazanımlar elde ettiğini ancak bu kazanımlardan faydalanmalarının önüne geçildiğini belirten Eren şunları kaydetti; “Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan olarak belirlenen yerlerde vergi ve harç indirimi uygulanıyor. Bu yerlerde, ticari, sınai ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanır. Su faturasına yüzde 50 indirim yapılıyor. Ancak Çivril’de bu imkânlardan faydalanan mahallemiz yok. Bir an önce halkımızın bundan faydalanması gerekiyor. Bu hak eğer köylüye duyurulmazsa kırsalda yaşayan vatandaşa ihanet edilmiş olur” dedi.

“GELİR KAYBI YAŞAMAMAK İÇİN GEÇMİYORLAR”

Belediyelerin gelir kayıplarına uğrama endişesinin kırsal mahalleye dönme kararlarının önündeki en büyük engel olduğunu aktaran Koray Eren, “Kırsal Mahalleye dönme kararları gelir kaybı gerekçesiyle belediyeler tarafından sıcak bakılmıyor. Ama Bekilli belediyesi Mart ayı meclis toplantısında mahallelerin Kırsal mahalle olması için karar alındı. Aynı kararı bizde Çivril’de almak istedik ancak önergemiz AK partili ve MHP’li üyeler tarafından reddedildi. Çivrilli köylü hemşerilerimizde kanunda kendilerine verilen haklardan yararlansa suyu ve emlak vergisini yüzde elli indirimli ödese daha iyi olmaz mıydı” diyerek önergesine ret veren meclis üyelerine ve başkan Niyazi Vural’a tepki gösterdi.

“BELEDİYE BAŞKANI KENDİSİNE OY VEREN ÇİVRİL HALKININ HAKKINI KORUYAMIYOR”

Başkan Vural’ın önergeyi reddederek Çivril’deki yoğunluğu kırsala yaymanın önünü kapattığına dikkat çeken Eren; “Biz meclise önerge veriyoruz. Ama bizim önergemiz AK Partili ve Milliyetçi Hareket Partili üyeleri tarafından reddediliyor. AK Partili Bekilli Belediye Başkanı 15 mahallenin 12 tanesini kırsal mahalle olarak belediye meclisinde kabul ediyor. AK Partili Çivril Belediye Başkanı kimden çekiniyor? Burada bizim başkanımız kendine oy veren halkın haklarını koruyamıyor. Kanunda diyor ki; ilçe meclisinde önce karar alınıp sonra büyükşehir meclisinde görüşülecek. Başkan Büyükşehir’e soralım diyor. Büyükşehir’e neyi soracağız. Sonuçta Çivril Belediye meclisinin yetkisinde olan bir işlem. İlk önce Çivril Belediye meclisinde belirlenecek daha sonra büyükşehir belediye meclisine gidecek. Büyükşehir bunu kısmi onaylayabilir, kısmi reddedebilir, tamamını kabul edebilir ya da tamamını reddedebilir. O büyükşehir meclisinin yetkisinde. Ama biz Çivril Belediye meclisinin yetkisinde olan işlemi yapmıyoruz. Belediye başkanımız Büyükşehir Belediye başkanımızdan mı çekiniyor. Kızar mı diye düşünüyor artık ya da ona sormadan iş yapmam mı diyor. Çivril’deki Sondullu, Beyköy, Süngüllü, Karalar,Reşadiye, Karahacılı’da yaşayan vatandaşların ödeyeceği paraları daha az ödemesi. Ömerköy kırsal mahalle olarak kabul edildiğinde oradaki vatandaşların imar ve inşaat harcı parası ödememek için Ömerköy’e ev yapılabileceğini düşünemiyor. Çivril’deki yoğunluğu biraz daha kırsala yaymanın önünü kapatıyor. “ifadelerini kullandı.

“ÇİVRİL’İN YARARINA OLACAK KONULARDA HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI”

Meclise el kaldırıp el indirmeye gidilmemesi gerektiğini söyleyen Eren; “Önergenin bizden geldi diye onaylamadığı muhakkak. Çünkü bu zamana kadar verdiğimiz önergelerin kabul edilmediğinden anlıyoruz. Orada zaten meclis üyelerimiz önergeyi reddederken kabul edenler millet ittifakı ellerini kaldırdı, reddedenler dediğinde kimse elini kaldırmadı. Bu da kimsenin bir şeyden haberdar olmadığını gösteriyor. Neye hayır neye evet diyeceklerini bilmedikleri akıllarına geliyor. Biz orada itiraz ettiğimizde reddeden kimse yok dediğimizde tekrar oylama yapıldı ve bu defa başkanın yönlendirmesiyle cumhur ittifakı ellerini kaldırdı. Bu anlamda meclis üyesi olarak Çivril’e katkı sağlayacak insanların Çivril’in yararına olan konularda ellerini taşların altına koymaları lazım. Biz oraya sadece el kaldırıp el indirmeye gitmiyoruz. Neye oy verip neye oy vermediğimizi bilmemiz lazım ”dedi.

“BAŞKANIMIZ HİÇ BİR ŞEYDEN ÇEKİNMESİN, CESARETLİ OLSUN BİZ İYİ PARTİ OLARAK BAŞKANIMIZIN ARKASINDAYIZ”

Çivril’in yararına olacak hiçbir konu da Millet ittifakının hayır oyu vermediğinin altını çizen Eren; “Biz muhalefetiz fakat Çivril’in yararına olacak hiçbir şeye hayır oyu vermiyoruz. Çivrilli vatandaşa yararı varsa bizde evet diyoruz. Fakat önerge muhalefetten geldiği zaman Çivril’in yararı falan gözetilmiyor. Burada onlar dediyse biz direk hayır deriz refleksi gösteriliyor. Bu da Çivril’e ihanettir. Şimdi Acıpayam ve Tavas’a baktığımızda bir birlik ve beraberlik var. İlçenin yararına bir iş yapılıyorsa orada siyaset bitiyor. Memleketçilik başlıyor. Burada da aynısının olması lazım. Yıllardır zaten Acıpayam ve Tavas’ın siyasi yönden geri kalmamızın nedeni birlikte olamadığımız içindir. Belediye başkanımızın gerektiğinde Çivril için masaya yumruğunu vurması gerekiyor. Başkanımız Çivril’in yararına olacak hiç bir şeyde çekinmesin, cesaretli olsun biz İYİ Parti olarak başkanımızın arkasındayız ”şeklinde konuştu.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=