‘ASIRLIK’ İSMİHAN NİNE YILLARA MEYDAN OKUYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 571 views Yorum Yap

Çivril’in Gürpınar Mahallesi’nde yaşayan 101 yaşındaki İsmihan Varol, asırlık yaşıyla yıllara meydan okuyor.

101 yaşındaki İsmihan Varol, uzun yaşamanın sırrının doğal ürünlerle beslenmesine bağlı olduğunu söyledi.

Gürpınar Mahallesi’nde kızı ve damadıyla birlikte yaşayan Varol, asırlık yaşına nazire yaparcasına bazı günlük ihtiyaçlarını kendisi karşılıyor. Hicri 1336 Miladi 1920 Uşak doğumlu İsmihan Varol, hafızasıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

“ÖMRÜM DAĞLARDA GEÇTİ”

Uzun yıllar sığır çobanlığını yaptığını söyleyen Varol; “ Zamanında dağlarda, taşlarda çok gezdim, yıllarca hayvan güttüm. Şimdi burada kızım ve damadımla yaşıyorum. Anamız öldü, babamız öldü. Yoğurt ve süt ve bulgur aşıyla dağlarda büyüdük. Ekin ektik, harman kaldırdık. Çok yokluk gördük.7 çocuğumu çobanlıktan kazandığım parayla evlendirdim. Şimdi her şey güllük gülistanlık yokluk yok. Şu an burada dört kuşağız. Torunlarımı görmek beni mutlu ediyor ”dedi.

 “KİMLİĞİ GÖRENLER ŞAŞIRIYOR”

Annesinin perhizi olmadığını söyleyen Hatice Bozkurt; “Annemin kimliğini görenler şaşırıyor. 101 yaşında hiçbir hastalığı yok. Doğal ürünlerle besleniyor. Doktor nedir bilmez. Asırlık yaşıyla maşallahı var. Çok şükür ki başımız da sağ. Yemek ayırt etmez ne bulursa yer.  Geçmişi çok iyi hatırlıyor ama bazen yaşanılanları unutuyor “şeklînde konuştu.

 

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=