MECLİS KÜRSÜSÜ’NDE ELVAN ÇAKMAKÇI

Yazar : Tarih : Okunma : 564 views Yorum Yap

Çivril Belediye Meclis üyeleri ile yaptığımız söyleşilerimiz devam ediyor. Bu hafta İYİ Parti İlçe Başkanı ve Çivril Belediye meclis üyesi Elvan Çakmakçı ile birlikteyiz.

Öncelikle Elvan Çakmakçı Kimdir? Kendinizi bizlere kısaca tanıtır mısınız?

1973 Çivril doğumluyum. Lise mezunuyum. Lise eğitiminden sonra 1990’lı yıllarda devletin lise mezunları meslek edindirme kurslarına katıldım ve kuaförlük bölümünü seçtim. Denizli’de eğitimi tamamladıktan sonra Çivril’e döndüm ve iş hayatına atıldım.  27 yıl bu mesleği yaptım. Kendimi mesleki açıdan geliştirerek güzellik uzmanı diplomasını aldım. Bu alanda da çalışmalar yaptım. Bir evladım var. İYİ Partinin kurulmasıyla aktif olarak siyasete başladım. Devletin yönetimindeki kötü gidişata dur demek için ve Meral Akşener’e destek olmak amacıyla İYİ Partideyim. Son yapılan yerel seçimlerde meclis üyeliği görevine getirildim. Daha sonra Çivril İYİ Parti ilçe başkanlığına seçildim.

“ÇİVRİL’DE MUHALEFETE SÖZ HAKKI TANINMIYOR”

İYİ Partili Meclis Üyesi olarak bize Mecliste nasıl bir çalışma yapıldığından biraz bahseder misiniz?

Çivril Belediye meclisinde maalesef sadece iktidarda olanların sözü geçiyor. Bizler Çivril’in yararına olacak ve yapılacak önergelere evet oyu veriyoruz ama şimdiye kadar bizlerin verdiği hiçbir önerge kabul görmedi. En son mecliste kırsal kesimlerle ilgili verilen önerge buna örnektir. Bu konuyla birçok il, ilçe ve belediyeler kendi gündemlerinde yer verirken bizim belediye gündeminde sırf muhalefet verdi diye onaylanmadı. Çivril’de muhalefete söz hakkı tanınmıyor.

“AĞLAMAYAN ÇOCUĞA EMZİK VERİLMEZ”

Seçimlerden bu yana yaklaşık iki yıl geçti. Bu süreçte belediyenin yönetimini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Geçen iki yılı Çivril adına kayıp olarak görüyorum. Yapılan işler belediyenin yapması gereken rutin işler. Eleman yetersizliği yüzünden onlar bile tam anlamıyla yapılamıyor. Çivril olarak belediyenin çalışmalarından beklenti haliyle yüksekti. Çünkü hükümet aynı parti, il aynı parti, ilçe aynı parti siyasi belediye başkanları ile yönetiliyor. Seçim zamanlarında öyle vaatler verildi ki Denizli’de ne varsa Çivril’de o olacak denildi.32 sayfalık seçim vaatleri yayınlandı ama bir sayfasını dolduracak işler ancak yapıldı. Muhalefet partilerinin başında olan ilçeler bile ilçelerini güzelleştirmek, insanlara kazanç kapıları açmak için yatırımlar yaparken Çivril sadece izlemede kaldı. Bir Çivrilli olarak ve Denizli’nin en büyük ilçesi olmamıza rağmen Çivril adına belediyeden beklentilerimizi görememek bizleri üzüyor. En azından şimdiye kadar temeller atılmalı ve gelecek dönemlerde bu işler bitmeli. Başkan koltuğunu bırakmadan Çivril değişik bir çehreye bürünmeliydi. İnşallah maşallahla olacak işler değil bunlar, icraat gerek. Ben şahsen yöneticilerde girişimcilik ruhunun eksik olduğunu görüyorum. Denizli’nin Tavas ilçesinde yıllardır aynı iktidarla aynı siyasi parti tarafından yönetiliyor. Yatırımlar ve ilçenin geldiği konum gözler önünde. Çivril başkanlarının bunu değerlendiremediğini görüyorum. Bu konuyu da ağlamayan çocuğa emzik verilmez sözüyle bağlamak istiyorum.

“HEDEFİMİZ ÇİVRİL”

Belediye meclisi oturumlarında zaman zaman gerginlikler ve tartışmalar yaşıyorsunuz. Bu konudaki görüş ve düşünceleriniz nelerdir?

Gerginlikler ve tartışmalar yaşanıyor ve yaşanacak. Çünkü farklı partiler yer alıyor. Haliyle farklı fikirler oluyor ve farklı pencerelerden bakılıyor. Aslında hedef tek Çivril. Ne yapılabilir, ilçeye ne kazandırılabilir. Gerginliğin nedenleri belli. İktidar partisinin muhalefeti ve düşüncelerini yok saymasıdır. Muhalefet olarak bizlerin meclise getirdiği önergelerin ya da sözlü temennilerin Çivril yararına olmayan tek bir tane konu bulamazsınız. Ama nedense yönetenlerde biz yaptık oldu düşüncesi mi var bilemiyorum. Sonuç gerilmeye kadar gidiyor. Mecliste bulunan bütün partilerin meclis üyesi arkadaşlar gerçekten özünde hep iyi insanlar Çivril’de sevilen sayılan insanlar. O yüzden bu gerginlikler meclis salonunda kalıyor. Bu da bizi sevindiriyor. Sonuçta hepimiz Çivril’in evladıyız.

“MECLİSE SUNULAN ÖNERGELERİMİZİN GENELDE RET GÖRÜYOR”

Meclise hiç önerge verdiniz mi? Verdiyseniz konu neydi ve istekleriniz belediye yönetimince yerine getirildi mi?

Evet verdim. Önergeleri partimiz adına hazırlayıp meclis üyelerimizle birlikte veriyoruz. Benim verdiklerimden bir tanesi ise belediye bünyesine alınması uygun olacağı psikolog desteğiydi. Bu hafta hazırladığım kadına şiddet, şiddete karşı bayan meclis üyelerinden oluşturulacak komisyonun kurulması. Bu konu ciddiyette hat safhaları aştı. Çivril’de bayan intiharları, boşanmalar, aile içi istismarlar çok fazla. Bizler meclis üyesi olarak aileler için neler yapabiliriz ve ne tür çözümler üretebilir ve nasıl destek olabiliriz. Bu konular üzerine yoğunlaşıp çalışmalar yapmak istiyoruz. Kadınlarımız ölmesin, dayak yemesin, çocuklarımız sözlü cinsel taciz yaşamasın. Çivril’de bu konuyla ilgili çalışan hangi kurumlar varsa bu kurumlarla el birliği verip destek olmak istiyoruz. Başkan Niyazi Vural bu konuda Nisan ayında komisyon çalışmaları yapılırken önergeyi dahil edeceği sözünü verdi. Bunun için kendisine teşekkür ediyoruz. Meclise sunulan önergelerimizin genelde ret gördüğü için sözlü olarak mecliste dile getirmiş oluyoruz. Birçok konuyu da mecliste dile getirdim. Çivril’in mahallelerinde yarım kalan arıtma tesisleri, çöpler, Işıklı Gölü için yapılacak çalışmalar, sulama ile ilgili sıkıntılar, yollar, parkların durumu ve anayoldaki refüjlerin çiçeklendirilmesi ve ağaçlandırılması gibi konuları mecliste gündeme getirdim.

“ÖNEMLİ OLAN SAĞLIK”

Son olarak halkımıza yönelik neler söylemek istersiniz?

Zaman dediğimiz kavram su gibi akıp gidiyor. Pandemiden dolayı geçen yıldan bu yana hayatta en önemli şeyin sağlık olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Temennim tez zamanda bu hastalıktan kurtulmaktır.

İYİ Parti ailesi olarak Çivril halkına bu ailenin bir üyesi olmaya davet ediyoruz.

Herkese sağlık, huzur ve mutlulukla geçireceği günler dilerim.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=