YIKIK MİNARE RESTORE EDİLMEYİ BEKLİYOR

Yazar : Tarih : Okunma : 451 views Yorum Yap

Çivril’de tarihe tanıklık eden Yıkık Minare restore edilmeyi bekliyor.

Çivril’in Emircik Mahallesi’nde bakımsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tutan Yıkık Minare, restore edilip ziyaretçileri ağırlayacağı günü bekliyor.

“YIKIK MİNARE GÜNÜMÜZDE ADI BİLE BİLİNMEYEN CAMİDEN KALDI”

Yıkık Minare’nin Emircik Mahallesi eski mezarlıkta yer aldığını söyleyen Araştırmacı Yazar Münir Sayhan, ”Minare günümüzde adı bile bilinmeyen camiden kalmıştır. Temellerinden anladığımız kadarıyla caminin kare planda olduğunu söyleyebiliriz. Yıkık olan minare kare bir kaide üzerine yerleştirilmiştir. Minarenin solunda kalan harç izlerinden caminin bu kısma yapıldığını düşünebiliriz. Minarenin kaide kısmında kaba yontu ve devşirme malzeme kullanılmıştır. Burada yer alan devşirme mermer üzerinde karşılıklı iki hayvan kabartması bulunmaktadır. Tuğla işçiliği ise şerefe altında yer almaktadır. “şeklinde konuştu.

“EĞER BAKIM YAPILMAZSA YOK OLUP GİDECEK”

Minaresinde kullanılan malzeme ve bezeme özelliklerine bakarak bu eserin Erken Osmanlı Dönemi eseri olduğunu belirten Araştırmacı Yazar Sayhan; “Buna göre yıkık minare 1375-1450 yılları arasında yapılmıştır. Pek çok olaya tanıklık eden bu tarihi minare de eğer gerekli bakım yapılmazsa yıpranıp yok olup gidecektir ”dedi.

“BU ESERLER ANADOLU TOPRAKLARININ BİRER TAPU SENEDİDİR”

Bu tür eserlere sahip çıkılması gerektiğinin altını çizen Sayhan; “Ata yadigarı bu minarenin de tıpkı Çal-Kayı Pazarı Minaresi gibi restore edilmesi gerekmektedir. Ziyaretçileri bilgilendirmek için kenarına kalıcı bir bilgilendirme levhası konulmalıdır. Bu eserler bizler için Anadolu topraklarının birer tapu senedidir. O nedenle atalarımızın bu tarihi mirasına sahip çıkmalıyız”diye aktardı.

admin (gencivrilgazetesi@hotmail.com) Websitesi

Bunlarda İlginizi Çekebilir

 width=